BBC muhabirinin "Kraliçe öldü" mesajı paniğe neden oldu

İngiliz yayım müessesesi BBC'de personel bir muhabirin, toplumsal medya hesabından İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'in yaşamını yitirdiğini yazması paniğe ne sebeple oldu.BBC muhabiri Ahmen Khawaja Twitter hesabınd...


İngiliz yayım müessesesi BBC'de personel bir muhabirin, toplumsal medya hesabından İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'in yaşamını yitirdiğini yazması paniğe ne sebeple oldu.

BBC muhabiri Ahmen Khawaja Twitter hesabından attığı "son dakika" iletininde, "Kraliçe'nin öldüğünü" bildirdi. Khawaja, önümüzdeki iletininde ise, Kraliçe'nin Londra'daki Kral 7'nci Edward Hastanesi'ne kaldırıldığını ve az bir zaman içinde konuya ilişkin izah gerçekleştirileceğini yazdı.

Daha sonra ise Kraliçe'nin sıhhat durumu ile alakalı "yanlış alarm" verdiğini bildiren Khawaja, evvelki iletilerinin tamamını sildi. BBC muhabiri, telefonunu hanede unuttuğunu ve kendisine "saçma bir şaka" yapıldığını savundu.

Khawaja'nın attığı Twitter mesajının toplumsal medyada çabuk bir biçimde yayılmasıyla, bir takım beynelmilel basın kuruluşları da bu bilgiyi toplumsal basından paylaştı.

BBC'den konuya ilişkin yapılmış olan açıklamada, "Ölüm ilanıyla alakalı sürdürülen teknik bir provada, bir BBC muhabirinin Twitter hesabından Kraliyet azalarından birinin hastalanarak hastaneye kaldırıldığını dile getirdiği iletiler hata sonucu gönderilmiştir. Iletiler hızlıca silinmiştir. Vaziyetten ötürü özür dileriz" denildi.

BBC, müessesenin vefat duyurusu provasının Khawaja'nın "şaka" mesajlarıyla meydana gelen irtibatına karşı rastgele bir izah ise yapmadı.

Kraliçe'nin resmi konutu meydana gelen Buckingham Sarayı'ndan yapılmış olan açıklamada, Kraliçe'nin rastgele bir hastalığı var olmadığını belirtilerek, "Kraliçe 2'nci Elizabeth'in bu erken senelik rutin sıhhat denetimi alanında az bir müddetliğine Kral 7. Edward Hastanesi'ne gittiği ve sıhhat muayenesinin sonrasında hastaneden ayrıldığı" kaydedildi.

89 yaşlarındaki Kraliçe 2'nci Elizabeth, 63 senedir İngiltere kraliyet tahtında oturuyor. 2. Elizabeth'in eylül ayı içinde Kraliçe Victoria'nın rekorunu kırarak, İngiltere'nin en uzunca süre tahtta yer alan monarkı olması bekleniyor. 1901 senesinde 81 yaşındayken yaşamını yitiren Kraliçe Victoria, 63 yıl 7 ay tahtta kalmıştı.Yorum Gönder