ABD'de yapılan bir araştırma, diş fırçalarına dışkı bulaştığını ortaya koydu

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'deki Quinnipiac Üniversitesi aracılığıyla yapılmış olan denetim, altını çizen milyonlarca insanın dişlerini başkalarının dışkılarıyla fırçaladığını meydana koydu.Söz konusu d...


AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'deki Quinnipiac Üniversitesi aracılığıyla yapılmış olan denetim, altını çizen milyonlarca insanın dişlerini başkalarının dışkılarıyla fırçaladığını meydana koydu.

Söz konusu denetim, aşağı yukarı 9.4 birey aracılığıyla partner kullanılan banyolarda dışkı organizmalarının dağılmasını mercek altına yatırdı.

Daily Mail'de yer alan habere göre; birey dışkısında yer alan çubuk şeklindeki dışkı organizmaları, sözgelimi sifon çekildiğinde, gökyüzü yöntemiyle diş fırçalarına bulaşıyor.

Araştırma kadrosunda yer alan Lauren Aber, "Asıl sıkıntı, bizzat dışkınızdaki organizmaların değil, bir başkasının dışkısındaki, sizin floranızın bir parçası olmayan bakteri, virüs ve parazitlerin diş fırçanıza bulaşması" dedi.

YÜZDE 80 İHTİMALLE...

Araştırmada kullanılan diş fırçalarının hepsi partner kullanılan banyolardan alındı. Biriktirme yoluna bakılmaksızın, diş fırçalarının en az yüzde 60'ının kirlendiği meydana çıktı. Bununla Birlikte ilgisiz ya da ateş gibi su ile yıkamak ya da ağız gargarasıyla durulamak benzeri silme yöntemlerinin etkililiğinde bir farklılık görülmedi.

Araştırmaya göre; başkasıyla partner kullanılan banyolarda yer alan diş fırçalarına dışkı organizmalarının bulaşma olasılığı yüzde 80. Harici fırçası kabı kullanmak da bakteri üremesinin önüne geçmiyor, üstelik bakteri üremesi amaçlı ek olarak uyumlu bir ortam sağlıyor.

Diş fırçaları, hepatit türevlerinin de dahil olmak üzere meydana geldiği pekçok hastalığın yayılmasına ne sebeple olabiliyor.

Yorum Gönder