120 bin antilop telef oldu

Kazakistan'da soyları tükenme tehlikesi ile karşın karşıya meydana gelen Sayga antiloplarının hemen hemen yarısı, 10 Mayıs'tan itibaren meçhul sebeplerle telef oldu.Bilim vatandaşları, normalde tamamıyla zararsız 2...


Kazakistan'da soyları tükenme tehlikesi ile karşın karşıya meydana gelen Sayga antiloplarının hemen hemen yarısı, 10 Mayıs'tan itibaren meçhul sebeplerle telef oldu.

Bilim vatandaşları, normalde tamamıyla zararsız 2 tip sindirim kanalı bakterisinin, belirlenemeyen tek nedenle antilopların ölümüne ne sebeple olmaya başladığını söylediler.

Tüm yeryüzünde tahmini 250 bin civarı yer alan antilopların 120 bininin, salgın nedeni ile telef meydana geldiği, ölümlerin hızısa da, hâlâ tek takım sürülerin salgının etkisinde meydana geldiği belirtildi.

Bakterilerden etkilenen antilopların depresif davranışlar sergilemeye başladığı, soluk almakta zorlandığı, ağızlarında köpürme görüldüğü, ishal oldukları ve bu semptomları sergiledikten yalnızca tek kaç saat ardından öldükleri açıklandı.

İngiltere'deki Kraliyet Veterinerlik Fakültesi'nden Profesör Richard Kock konu konusunda BBC'ye yaptığı bildiride 1984, 2010 ve 2012'de de Sayga Antilobu popülasyonunda toplanmış ölümlerin yaşandığını fakat bu nihai salgın genelinde tek kıyıma bundan önce rastlamadıklarını belirtti.

Uzmanlar son olarak antilopların topluca ölmesine ne sebeple meydana gelen etmenleri saptama etmek amaçlı yeni araştırmalar başlattıklarını ve elde ettikleri belirtiler ışığında bu şekilde tek vakanın yine yaşanmasını önlemeyi umduklarını iletti.

Yorum Gönder