Bu haber 156 kez okundu.

‘Yurtdışında propaganda yasağı kaldırılsın ’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Yasada Değişim Teklifi ’ni Meclis ’e verdi. Yurtdışında ve gümrük kapılarında rey faydalanma yöntemlerinin genişletildiği 2008 ’de yapılan değişiklikle yasaya, ‘Yurtdışında ve yurtdışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz ’ hükmü eklenmişti. Tanrukulu ’nun Meclis ’e sunduğu öneri ise ‘yurtdışında ’ ifadesinin metinden çıkarılmasını, dolayısıyla Türkiye dışında propaganda olanağının getirilmesini öngörüyor. Teklif, yurtdışı temsilciliklerde propaganda yasağını ise koruyor.

YASA BÖYLE DİYOR

CHP Öncüsü ’nin onayıyla teklifi gündeme getiren Tanrıkulu gerekçesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yurtdışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında siyasi propaganda yasağı zaten 298 sayılı Yasa ’un 50 ve 51 ’inci maddelerinin bir gereğidir. Yurtdışı temsilcilikler ile gümrük kapıları da kamu hizmeti görülen devlete ait daireler olduğuna kadar buralarda seçim propagandası yapılması yasa dışıdır. Avrupalı ülkelerin AKP ’li bakanların halk oylaması öncesi yurtdışındaki toplantılarını açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirmeyerek engellemeleri ne dek kabul edilemez ise AKP ’li bakanların resmi birer makam olan yurtdışı temsilciliklerimizi politik amaçla kullanmaya çalışması da öyle kabul edilemez bir tutumdur.

DERİN ALGI OPERASYONU

AKP kendi yaptığı bu düzenlemeye rağmen yurtdışında propaganda yapmaya çalışmaktadır. AKP her zaman olduğu gibi kendi yarattığı bir mağduriyet üzerinden derin bir idrak operasyonu yerine getirmek istemektedir. Teklif ettiğimiz değişiklikle ayrıca yurtdışında propaganda yapmanın önündeki mani kaldırılacak hatta AKP ’nin mağduriyetler üzerinden seçmeni etkilemesinin önüne geçilerek demokrasinin müessese ve kurallarıyla sağlıklı olarak işlemesi sağlanacaktır.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×