Bu haber 878 kez okundu.

Yargıtay: Cinsellikte çocuğun rızasını arama


Yargıtay, 18 yaşından minik bir kız çocuğu ile cinsel ilişkiye giren maznuna verilen saliverilme verdiği kararı bozdu. Aydın Genç Mahkemesi'nin 'Kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girmesi eylemi hata olmaktan çıkarır' istikametindeki verdiği kararı hukuka ters Yargıtay verilen saliverilme verdiği kararı bozdu. Mahkeme bu defa Yargıtay'ın bozma kararına uydu maznuna 6 ay mapus cezası verdi. Hükmün izah etmesi geriye bırakılan kararda maznun 3 yıl süresince denetime elbet olacak.

Nisan 1993 doğum yapmış D.M., kendisinden bir yaş kocaman D.L. ile duygusal ilişki yaşıyordu. Mart 2009'a gelindiğinde ise D.L., D.M.'ye cinsel ilişkiye girmeyi teklif etti. D.M. enbaşta reddetti fakat ardından bu önerisi kabul buyurdu. İkili, 2. cinsel ilişlerini ise ocakta 2010'da yaşadı.

İkinci olaydan ardından D.M. hali ailesi ile paylaştı. Babasıyla beraber 27 Nisan 2010 bugünü Aydın Efeler Zabıta Merkezi'ne giden D.M., D.L. ile ilgili 'cinsel istismar' suçlamasıyla şikâyetçi oldu.

'İNTİKAM İÇİN ŞİKÂYETÇİ OLDU'

D.L. ise araştırma sürecinde edinilen ifadesinde suçlamayı kabul etmeyerek kısacası "Kendisi ile duygusal ilişkimiz vardı; nişanlanacaktık. Fakat bizzat bakire olmadığını, yabancı okuldan biriyle beraber meydana geldiğini söyleyince nişanlanmaktan vazgeçtim. İlişkimi bitirdim. Bu nedenle benden intikam almak amaçlı şikâyetçi oldu" dedi.

BERT KARARI VERİLDİ

Savcılık D.L. ile ilgili iddia belgesi hazırladı yargılaması Aydın Genç Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme edinilen raporlar, şahit ifadeleri ve beyanlardan ardından gerekçeli verdiği kararı 7 Ekim 2010 bugünü açıkladı. Kararda, D.M. ve D.L. arasındaki duygusal ilişkiyi ailelerin de bildiğine işaret edilerek "Kendi rızası (D.M.'nin) ile cinsel ilişkiye girmesi suça sürüklenen çocuğun (D.L.) eylemini hata olmaktan çıkarır. Hukuka uyumlu durum getirir" denilerek D.L. ile ilgili saliverilme kararı verildi.

'RIZA, EYLEMİ HATA OLMAKTAN ÇIKARMAZ'

D.M.'nin avukatı kararı temyiz etti. Dosyaya bakanımız Yargıtay 14. Hüküm Dairesi, Aydın Genç Mahkemesi'nin verdiği saliverilme verdiği kararı hukuka uyumlu görmeyerek bozdu. 14. Dairenin oybirliği ile edinilen kararda "Mağdurenin rızası eylemi hata olmaktan çıkarmaz' denilerek kararın hukuka ters meydana geldiği belirtildi. Yargıtay ilamında, 2009 seneyi mart ayı içinde meydana gelen cinsel ilişkiye ilişkili olarak şikâyetin ise 6 maaş müddetten ardından yapıldığına işaret edilerek bu konudaki kamu davasının düşürülmesine hüküm verdi.

MAHKEME BOZMA KARARINA UYDU

Yargıtay'ın bozma kararı yine Aydın Genç Mahkemesi'nde ele alındı. Mahkeme Geçen 29 Nisan'da aldığı kararda Yargıtay'ın bozma ilamına uydu. Mahkeme D.L. ile ilgili 'cinsel istismar' suçundan 6 ay mapus cezası verdi. Bu cezadan belli bir indirime gidilerek hükmün izah etmesinin geriye bırakılmasına hüküm verildi. D.L. 3 yıl süresince denetimli serbestlik hükümlerine elbet olacak.

dgokce@hurriyet.com.tr

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×