Bu haber 117 kez okundu.

Türkiye'den Hollanda'ya iki nota birden

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'nın Türk bakanlara uyguladığı engeller ve barışçıl buluşma hakkını kullanan Türk vatandaşlarına uygulanan kötü muameleden dolayı bu ülkeye iki farklı nota verdi.

İLK NOTA BAKAN KAYA'YA YAPILAN MUAMELE İÇİN

Birincil nota Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ve beraberindeki heyetin Hollanda'da maruz kaldığı vaziyete ait. Bu durumun uluslararası teamüllere aykırı olduğu bildirilirken, Viyana Sözleşmesi'nin ihlal edildiği belirtildi.
 

Bakan Kaya: Çok kaba bir müdahaleye maruz kaldık!


RESMI ÖZÜR İSTENDİ

Türkiye'nin Hollanda'ya verdiği notada, Türk bakanlara karşın diplomatik edep ve uluslararası teamüle uymayan söz konusu muamelelerin, kuvvetli bir şekilde kınandığı ve bu uygulamalar konusunda Hollanda makamlarından devlete ait bir yazılmış özür beklendiği bildirildi.

İKİNCİ NOTA TÜRKLERE YAPILAN SERT MÜDAHALE İÇİN

İkinci nota ise Hollanda polisinin konsolosluk önünde Türklere yönelik sert müdahalesine karşın. Notada, dostça göstericilere yapılan polis müdahalesinin orantısız olduğu belirtildi.

Hollanda'dan Türk yurttaşlarına insanlık dışı muamele


TAZMİNAT HAKKI SAKLI TUTULUYOR

Notada ayrıca, tazminat hakkının saklı tutulduğu belirtilerek, Türk bakanlar ve vatandaşlarına yönelik söz konusu ihlallerin araştırılması, ihlalleri gerçekleştirenler ile ilgili hukuki, yönetimsel ve cezai yaptırımlar uygulanması ve neticesinin Dışişleri Bakanlığı'na bildirilmesi talep edildi.   

MASLAHATGÜZAR'I 3. KEZ BAKANLIĞI ÇAĞRILDI

DIĞER TARAFTAN, Hollanda'nın Ankara Maslahatgüzar'ı Dışişleri Bakanlığı'na 3. defa çağrıldığı belirtildi. 

İLİŞKİLİ HABERLER

Hollanda, Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı
Avrupa
3 SAAT EVVEL
Hollanda, Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı
Anahtar Kelimeler
Birden!NotaDakika…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×