Bu haber 128 kez okundu.

NATO'dan Hollanda ve Türkiye'ye çağrı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan kriz sebebiyle taraflara seslendi. Stoltenberg, "Türkiye ve Hollanda tansiyonu düşürmeli" diye konuştu.

SAKIN OLMAYA DAVET EDİYORUM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Kuvvetli tartışmalar ve hürmet ikisi de demokrasilerimizin özündedir. Bütün NATO müttefiklerini, birbirlerine ortak saygı göstermeye, sakin olmaya ve ölçülü yaklaşıma çağırıyorum. Gerilimin azaltılması ve ortamın sakinleştirilmesi hesabına artık bizi birleştiren şeylere yoğunlaşmamız ehemmiyetli” diye konuştu. 

Türkiye Hollanda arasındaki diplomatik kriz sürerken, Avrupa ’dan iki ülkeye diyalog ve uzlaşma çağrıları geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı konuşmada Türkiye ve Hollanda arasındaki gerginliğin sükûnet ve saygı çerçevesinde diyalog ile çözülmesi gerektiğinin önemine şive yaptı. Genel sekreter Stoltenberg kendisine Hollanda ’nın İstanbul'daki Başkonsolosluğu'ndaki bayrağın indirilmesi sualini yönelten muhabire “Türk ve Hollanda hükümetleriyle irtibat halindeyim, bu görüşmelerin detaylarına girmek durumunda değilim ama şunu söyleyebilirim, mesajım her iki tarafa da aynı. Çekişmeli tartışmalar, demokrasilerimizin kalbidir ama bu arada saygı da ehemmiyetlidir. Tüm müttefiklerimizi iki taraflı saygıya, sakinliğe çağri ediyorum ve ölçülü davranışlar konusunda desteklemek istiyorum. şimdi bizi birleştiren şeylere odaklanmalıyız. Sakinliğin korunması ve gerginliğin azaltılması, tansiyonun düşürülmesi ehemmiyetlidir ve benim mesajım benzer olacak müttefiklerimize dıştan gelen tehditlere karşısında odaklanmalıyız.” yanıtını verdi.

ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞMÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir gün önce NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonda görüşmüştü.

İLİŞKİLİ HABERLER

Türkiye'den 'itidal çağrıları'na sert cevap!
Dış Politika
1 SAAT EVVEL
Türkiye'den 'itidal çağrıları'na sert cevap!
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×