Bu haber 817 kez okundu.

MOBESE'de 3 şüpheli


Diyarbakır'da HDP mitinginde olan patlamaya ilişkili olarak yepyeni tek takım teferruatlar meydana çıkmaya başladı. İlk incelemelerde, saldırının tasarılı ve profesyonelce tertip ettiği izlenimi meydana çıktı.

Patlamanın sonrasında Güven Evrensel Müdürlüğü, Pkk, İstihbarat, Durum Yeri ve Kriminal Daire'den uzmanlardan meydana gelen özel ekip Diyarbakır'a gittikçe çalışmalara başladı. Patlamanın olduğu alanda tahmini tek kilometrelik alan taranarak deliller toplandı. Yapılmış Olan önce incelemede, önce patlamanın ses bombasından kaynaklı olduğu, tahmini 2 dk 43 saniye ardından olan 2. patlamanın ise piknik tüpü içinde yerleştirilmiş demir bilye, çivi, materyallerle güçlendirilmiş TNT patlayıcı olduğu belirlendi. Parça etkili bombanın, gsm telefonuna ilişkin süre ayar sistemi faydalanılarak özel saatli hazırlandığı tespit edildi. Patlayıcı hazır hale getiren birey ya da bireylerin standart dışı dinamit düzeneği hazırladığı, saldırganların dinamit kursu almış uzman kişiler olduğu ve profesyonelce saldırıyı planladıkları da kaydedildi. Parça etkili bombadaki düzeneğin, Adana ve Mersin'de HDP binalarına karşı saldırılarda kullanılan bombalarla benzer olduğu, bu saldırıların tamamında gsm telefonu düzeneği kullanıldığı da bildirildi.

Patlamanın olduğu sahası gören MOBESE'lerdeki görüntü kayıtları da incelemeye alındı. Geriye dönük incelemeye edinilen 48 saatlik kayıttan zanlı 3 bireyin görüntüsüne ulaşılırken, bunların saldırıyla irtibatı olup meydana gelmediği araştırılıyor. Durum yerinde tek araya gelen materyallerde yapılmış olan kriminal incelemede ise birden fazla parmak izi tespiti inşa edildi. Parmak izleri eşleşmesinde tek takım kimliklere erişen zabıta, bu bireylerin agresif olup olmadığını araştırıyor. Parmak belirtilerinin yaralılara ilişkin olup meydana gelmediği da inceleniyor.

SEYYAR ÇAY TEZGÂHIYLA

Saldırganın yaralılar aralarında olabileceği olasılığı üstünde de duruluyor. Zabıta, hastanede iyileştirme altına edinilen yaralıların verileri üzerinden de analiz yürütüyor. Miting amaçlı yüklü güvenlik önlemleri alınmasına ve polisin miting bugünü erken 05.00'ten bu yana meydanda bulunarak kimlik-üst ve mal araması yapmasına nazaran patlayıcının meydana ne türlü sokulduğu da araştırılıyor. Bu konuda yapılmış olan önce incelemede patlamanın olduğu noktada seyyar çay tezgâhı yer aldığı, patlayıcı yerleştirilen piknik tüpünün seyyar çay tezgâhıyla meydana sokulmuş olabileceği olasılığı üstünde duruluyor.

20 KİŞİNİN HALI CİDDİ

Patlamayla alakalı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı araştırma başlattı. Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz yaptığı açıklamada, 2 Cumhuriyet savcısı nezaretinde 2 hukuki tıp uzmanıyla otopsinin gerçekleştirildiği durum alanında öbür kanıtların toplanması amaçlı de bir Cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini ortaya koydu. Patlamada 150'nin üstünde bireyin yaralandığı belirtilirken, 23 yara almış operasyon edildi, bunlardan 20'sinin sıhhat hali ciddiyetini koruyor.

BARZANİ KINADI

Irak Kürdistan Yerel Idaresi Başkanı Mesud Barzani, HDP mitingine bombalı saldırıyı şiddetle kınadı, "Seçimin çok uslu ve demokratik tek atmosferde gerçekleşmesini arzuluyoruz" dileğinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×