Bu haber 111 kez okundu.

Memurları sevindirecek teklif!

Memur-Sen Konfederasyonu, 4/C'li çalışanların duruşma kararıyla hak ettikleri ilave ödemelerin yapılması ve KİT'lerdeki ödenti gruplarının 5'ten 3'e düşürülmesi için Ombudsman'a (Millet Başdenetçisi) başvurdu. Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı izahta, KİT'lerdeki sözleşmeli personelin esas ödenti gruplarının düzenlenmesi ve 4/C'li çalışanların mahkeme kararıyla hak ettikleri ilave ödemelerinin yapılmasının 2016-2017 senelerini kapsayan 3. dönem toplu sözleşmesinin uygulanmayan maddelerinden olduğunu belirtti.


Tüm girişimlerine rağmen KİT'lerdeki sözleşmeli personelin esas ücret gruplarının düzenlenmediğini ve 4/C'li çalışanların adalet ettikleri ilave ödemelerin yapılmadığını vurgulayan Tonbul, mevzubahis düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle binlerce çalışanın mağdur olduğunu söyledi.

KİT'lerdeki ödenti gruplarının düşürülmesinin yaklaşık 80 bin çalışanı ilgilendirdiğine dikkati çeken Tonbul, ek ödemelerin yapılması halinde 4/C'li çalışanların cebine takriben 600 bin lira gireceğini söyledi.

 "TALEBİMİZ, EK ÖDEME TUTARLARININ BİR DEFADA ÖDENMESİ"

Tonbul, Memur-Sen olarak imzaladıkları toplu sözleşmenin sonuna kadar takipçisi olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Lüzum KİT'lerde vazife yapan sözleşmeli personelin esas ödenti gruplarının tertip etmesi gerekse de 4/C'li çalışanların hak ettikleri ilave ödemelerin yapılması için Ombudsman'a başvuruda bulunduk. Talebimiz, Devlet Personel Başkanlığınca alıştırma yapılarak Yüksek Tasarılama Kuruluna gönderilen KİT'lerde görev yapan personelin ödenti gruplarının 5'ten 3'e düşürülmesiyle alakalı düzenlemenin 31 Aralık 2016'dan geçerli olmasını sağlayacak bir karara varılması ve 4/C'li personelin lehlerine olan hak kararları uyarınca ödenmeyen ek ödeme tutarlarının bir defada ödenmesi. Ombudsman'ın, çalışanların senelerdir yaşadığı mağduriyeti görüp gerekli adımların atılması yönünde öğüt kararı vereceğine inanıyoruz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×