Bu haber 567 kez okundu.

KPSS'den Sonra Kurmaylık Sınavında Sızıntı Skandalı
 Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in imzasını taşıyan yakıntı dilekçesi üzerine; Siyah , Gökyüzü ve Deniz Savaş Okullarından mezun olduktan ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 6. görev senenini tamamlayan subayların girdiği "kurmaylık imtihanı "nın sorularının sızdırıldığına ilişkili olarak araştırma açıldı.

ÇARŞIDA SATTILAR

Orgeneral Güler'in hata ilanı arzuhalinde , subaylara Genelkurmay Başkanlığı'na civarı yükselme yöntemini açan kurmaylık imtihanına ilişkili olarak soruların Ankara Kızılay'daki Yengi Çarşısı'nda satıldığını meydana koyduğu duyuruldu . Güler, soruların satışının engellenmesini ve sorumlular ile ilgili gereken legal işlemlerin yapılmasını istek etti .

ÇOK GİZLİ...

Orgeneral Güler'in hata ilanı üst kısmına , Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşın İşlenen Suçlar Araştırma Ofisi Savcılığı'nın anında harekete geçtiği ve Yengi Çarşısı'nda tek harekât gerçekleştirdiği belirtildi.

"Çok saklı " kaydıyla sürdürülen soruşturmada, savcılığın hangi süreçte olduğuna ilişkili olarak de haber verilmiyor.Kurmaylık imtihanı sorularının sızdırılması dosyasını soruşturan mahkeme bununla birlikte "Fethullahçı Pkk Teşkilatı " iddiasıyla başlatılan soruşturmaları da yürütüyor.

SINAV HER SENE ARALIK AYINDA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde yapılmış olan kurmaylık imtihanında , askeri konulardan evrensel kültüre civarı uzanan farklı alanlarla alakalı sorular sualliyor . Subaylar her sene aralık ayı içinde tertip eden imtihanda soruları gerçek yanıtlamak amaçlı yıllarca hazırlanıyor. Imtihanı kazananlar, savaş akademisinde öğrenim görmeye hak kazanıyor ve yüksekokul mezuniyetinin sonrasında "kurmay subay" sıfatını ediniyor .

TADİLAT İÇİN KAPATILDI

Ansiyah'nın en canlı noktalarından Kızılay'da Atatürk Bulvarı üstünde yer alan Yengi Çarşısı, üniversiteye yapılan ve üniversitede öğrenci talebelerin her çeşitli kitabı satın alabileceği tek yer olarak öne çıkıyor. Çarşıda, birden fazla kitapçının yanında kıyafet , oyuncak satan dükkânlar da yer ediniyor . Yengi Çarşısı, tek zaman öncesinde Ankara Megakent Belediye Meclisi'nce değişiklikler amaçlı kapatıldı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×