Bu haber 106 kez okundu.

Hollanda ile krizde neler yaşandı?

Hollanda'da ortaya çıkan krizi çözebilmek için, gittiği İzmir ’de günün ilk saatlerine değin uğraştı. Oysa Başbakan Binali Şimşek tercih bölgesi de olan İzmir ’e halk oylaması propagandası kapsamında gitmiş, partisinin yeni il binasının açılışını yapmıştı.

Günlerdir tercih meydanlarındaki yorgunluğunu, ses kısıntısını ve üzerine binmiş gribin etkisini atmak için bir gece dinlenmeyi planlıyordu. Yaşananlar buna müsaade vermedi. Evvel Dışişleri Bakanı, ardından da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya ’nın Hollanda ’da karşılaştığı krizi çözmek için Hollanda Başbakanı Rutte ile iki kez telefonla konuştu.

Sonunda Bakan Kaya ’nın karayolu ile Hollanda ’dan Almanya ’ya gitmesi sağlandı. Başbakan Yıldırım ile dün İzmir ’den İstanbul ’a uçarken yaşananları sorduk, yanıtları şöyle oldu:

- Kriz niye bu değin büyüdü?

Bir süreden beri Avrupa ’da seçim yapılacak ülkelerdeki iç politika Türkiye ’yi çok fazla ilgilendiriyor. Bu da bizim halkoylaması sürecimize yansıyor. Bizim orada yaşayan milyonlarca oy kullanacak vatandaşlarımıza ulaşımımız, bu sistemi onlara anlatmamız, gayet doğal ve olması gereken...

Ama buna karşı anlamsız bir şekilde zorluklar hariç tutmak, engeller ortaya belirlemek kabul edilebilir bir şey yok. Olsa olsa bir takım iç siyaset malzemesi olarak onun kullanılmasıdır. Bir diğer vaziyet da, gerek Almanya ve lüzum Hollanda ’da FETÖ terör örgütü unsurları orada çok etkili. Oradaki basın, basın da bu çevrelerin etkisinde fazla kalıyor ve kamuoyunu oluşturmada başarılı oluyor.

- Hollanda Başbakanı Rutte ile gece yarısı görüşmenizde ne oldu?

Sorunun çözümü için muavin olmasını istedim. ‘Kriz henüz pozitif sürdürülmesin, çözülsün ’ dedim.

- Yaşananlar yalnızca seçime tabi bir vaziyet mu?

Türkiye ’deki bu değişim dönüşüme AB ülkeleri sıcak bakmıyor. Bu değişime bakışları olumlu değil. Buna hakları yok. Bizim kendi sistemimizi nasıl değiştireceğimize kendi halkımız hüküm verir. Bunun bir manada kamuoyunu etkilemeye karşın boyutu da var. Ancak henüz ziyade bazı iç siyaset hesapları da etkili oluyor. Avrupa ’da oldukça geniş etkinlik alanı bulan terör örgütlerinin de algı operasyonları tesirli olabiliyor.

EN SERT KARŞILIK 

AB ile bir kopuş yaşanır mı?

Ülkeler aralarında daimi arkadaşlık, düşmanlık olmaz. zaman zaman gerilir, düzelir. Çözüm ne olursa olsun Türkiye ’yi, milletini rencide edecek, toplumu rahatsız edecek hiçbir harekete boyun eğmeyiz, karşılığını en sert şekilde veririz.

- Hollanda Başkonsolosluğu ’ndaki bayrağın indirilmesi olayı nedir?

Bunu kim, niçin, niçin yapar? Bu bir provokasyon, bunlardan uzakta durmak gerekir.

Siz Avrupa ’ya gidecek misiniz?

Şu an programımız çok yoğun. Bir Danimarka programı planlandı. Ama orada da Bakanlar Heyeti ile çakışıyor. Arkadaşlar onun üstünde çalışıyor.

Hollanda makamları ülkelerinde bir diğer ülkenin propagandasının yasak olduğunu söylüyor. Rutte size bunu iletti mi?

Bu o değil, onunla alakası değil. Bu tamamen bir diplomatik skandaldır. Bu propaganda hakkında bir konu yok.

Habertürk

Anahtar Kelimeler
Amerika Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×