Bu haber 662 kez okundu.

Haydi sandık başına


SİYASİ partilerin, tercih kampanyalarını tamamlamasının sonrasında bu sabah 25. aşama parlamentosunun mensuplarını kesinleştirmek üzere sandık başına gidiyoruz.

53 milyon 765 bin 231 seçilecek kişi, 20 politik partinin ve 165 müstakil adayın yarıştığı seçimde son sözü söyleyecek. Seçmenler, 08.00-17.00 saatleri aralarında oylarını kullanacaklar. Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan İstanbul'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da, TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI Başkanı Cemil Çiçek, CUMHURIYET HALK PARTISI Evrensel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MILLIYETÇI HAREKET PARTISI Evrensel Başkanı Hükümet Bahçeli, Saadet Partisi Evrensel Başkanı Mustafa Kamalak Ankara'da, HDP Eş Evrensel Başkanı Selahattin Demirtaş İstanbul'da, Figen Yüksekdağ ise Van'da oy kullanabilecek. Seçimlere ilişkili olarak yayım yasağı, saat 2bir.00'e civarı sürecek. YSK, bu saatten öncesinde de yasak hükmünü kaldırabilecek.

Nerede oy kullanacağım?

GİZLİLİK SAĞLANACAK

Seçmen bilgi kağıdı olmayanlar, kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler ya da iktisadi hükümet teşekküllerince verilen ilgisiz mühürlü kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı) oy verebilecekler. Seçmenler, YSK'nın "www.ysk.gov.tr" web sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecekler.

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam tek serbestlik arasında vermelerini temin edecek, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine olanak bırakmayacak vaziyette hazırlanacak. Seçmenler gsm telefonu, fotoğraf ya da film makinesi benzeri imaj kaydedici ya da haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme mahaline giremeyecek. Bu çeşit cihazlar kapalı oy verme mahaline girmeden öncesinde kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilecek. Fakat, sandık görevlileri bu hedefle üst araması yapamayacaklar. Sandık kurulunca seçilecek kişi, birleşik oy pusulasından yabancı, zarfa hiçbir birşey koymaması, ters takdirde kullandığı oyun geçersiz olacağı ve yepyeni tek oy pusulası verilmeyeceği ikazı ifade edilecek. Oy verme kabinine girecek vaziyette olan seçilecek kişi "Evet" veyahut "tercih" damganını faydalanarak oyunu kullanabilecek. Oy pusulasındaki yuvarlak bölüme mühürü taşırmayacak biçimde basmak gerekiyor. Arkasından oy pusulası temkinli tek biçimde katlayıp zarfa konulmalı. Oyu sandığa attıktan ardından oy kullanıldığına işaret eden imzasını atılacak.

Oyların sayımı ve dökümü açık olarak ifade edilecek. Oy verme yerinde hazır vaziyette bulunanlar, sayım ve dökümü takip edebilecek. Sayım ve döküm cetvelinde politik partilerin ve müstakil adayların aldığı oylar, orada bulunanlara başkan aracılığıyla yüksek sesle duyuru edilecek. Kullanılmayan zarflar ya da birleşik oy pusulaları, tek paket şeklinde mühürlenecek ve üst kısmına sayısı yazılacak.

SİLAHLA GİRİLEMEYECEK

Sandık kapsamında düzeni sandık kurulu başkanı temin edecek. Sandık kurulu başkanının çağırdığı polis kuvvetleri dışarısında polis amir ve memurlarıyla resmi üniforma giymiş kimseler ve tabanca taşıyanlar sandık sahasına giremeyecek. Sandık en başında seçmene vereceği oy ile ilgili hiç kimse müdahale, direktif ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan ardından sandık başından ayrılacaklar. Bu Sabah saat 06.00'dan 24.00'e civarı içkili içki satılamayacak, içkili ve genel yerlerde içkili içki verilemeyecek, eğlence yerleri oy verme müddetince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda sadece yiyecek verilebilecek. Güven ve asayişi savunmakla görevli olanlardan yabancı kimse tabanca taşıyamayacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×