Bu haber 287 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başkanlık vurgulanıyor diyemem


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Show TV'de katıldığı Gündem Özel programında sualleri cevaplarken başkanlık sistemini koruduğunu belirtti. "Yeterince tercih çalışmalarında başkanlık sistemi vurgusu yapıldığını düşünüyor musunuz, bu perspektifin olması gerektiği kadar vurgulandığını görüyor musunuz" suali üst kısmına Erdoğan, "Pek bu vurgu yapılıyor diyemem" diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi:

VATANDAŞ BAŞLIĞI HAZMETMİŞ

"Muhalefet esasen bunu istemiyor. Zira biliyor ki muhalefet, 'Biz biteriz.' Zira bu sistem kurulduğu anda iki partiye götürür. İki partiye götüreceği amaçlı de bunların işine gelmiyor. Ne Türlü iki partiye gidecek? Zira burada tek kez birinci turda 50 artı bir'i yakalayan seçildi esasen. Yakalayamadığı halde ne olacak? Birinci ve 2. parti 15 gün sonraya kalacak ya da finale kalacak. Önce bunu tek kez kavgaya açmak lazım. Bundan korkmamak lazım. Sözgelimi meydanlarda bu konuyu açtığım süre meydanlar başkanlık sistemi amaçlı, yepyeni anayasa amaçlı tümü ansızın yepyeni Ülkemiz amaçlı 'Evet' diyor. Demek ki yurttaş çoğalış detayını bilmese bile konu başlığını hazmetmiş, onu yakalamış. Bundan sonrasında detaydır. Bu ayrıntıyı vereceğiz. Yepyeni anayasa da yetmiyor, bu yepyeni anayasanın içerisinde de başkanlık sisteminin koltuk alması şart.

ESKİ MERAK YOK

(Teşkilatta rehavet yorumu) Şurada 4 gün kaldı. Elbette çoğalış belli bir süre hareketlenme var. Ama ben yeniden bundan evvelki geçmiş seçimlerdeki coşkusu görmüyorum. Alıştığım eskiyen canlılık, eskiyen hareketlilik, üzgünüm yok. Ya kendileri beklendikleri havayı neticeyi yakalanmadıklarını görüyorlar ya da da diyorlar ki 'Biz Sivas ötesi meydanlar çeşitli ama Sivas'tan batıya meydanlar çeşitli'. Hemen bunun gibi tek yapı var. Bizzat gittiğim yerde havayı hükümlü görüyoruz. Tüm

mesele de sandığın canlılığında görülecek.

NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL

Eğer bunlar (HDP) barajı aşarsa aşar. Ben şu anda tek Cumhurbaşkanımız olarak bundan huzursuz değilim. Ama barajın altında kaldığı süre niye birileri illa da endişeye kapılıyor ki. an itibariyle 6 nokta, 7 nokta, 8 puanı konuşuyorken bakıyorum barajı aştı aşacak falan. Aşmadığı halde her yön yakılır yıkılır falan bunları konuşuyorlar. Bunlar tek sürü çirkin birşeyler.

MHP-HDP KOALİSYON YAPAR

Bir de şunu konuşuyorlar; filanca partiyle ortak yönetim yaparız, falancayla yapmayız. Ya yaparsın yapmazsın. Bunlar bu sabah konuşulacak birşeyler değil. Yarın ne olacağı hiç belli olmaz. Başka Bir Deyişle Geçmiş zamanda MILLIYETÇI HAREKET PARTISI'nin DSP ile tek araya geleceği düşünebilir miydi? Geldiler, yaptılar koalisyonu. Hemen gelmeyiz dedikleriyle tek araya gelirler. an itibariyle HDP ile de tek araya gelebiliriz dediği anda MILLIYETÇI HAREKET PARTISI'nin reyleri zemin yapar. (MILLIYETÇI HAREKET PARTISI-HDP ortak yönetim yapar mı?) Elbette canım, hiç kuşkunuz olmasın. an itibariyle biz ortak yönetim yapmayız derken acaba ne türlü reyleri yükseltiriz bunun derdindeler.

Küçük imamlar da kaçıyor

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Bingöl'de alka seslendi. Tek vatan üzerinden hiçbir kimsenin rastgele tek ameliyat düşünmemesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, şu şekilde konuştu: "Düşünürse karşısında bizi bulur. Silahlı kuvvetlerimizi, güven teşkilatımızı bulur. Hepsinden diğer bu aziz milletimizi bulur. Ve tek hükümet. Hükümet içerisinde hükümet olabilir mu? İşte çıkmış bu paralel hükümet diye tek müsvedde ne diyor. Devletin müesseseleri içerisinde yapılanma. Bunun Için yönelik MGK kararımızı aldık. İş şu anda yaşama geçti. an itibariyle tümü teker teker toplanıp içeri atılıyor mu? Ama 99'da baş imam kaçıp gitti. Nereye? Amerika'ya. Hemen küçük imamlar da kaçmaya başladı. Yahu mihrap terk edilir mi? Ama bunlar mihrabı terk eden imamlar.

Dindar tek gençlik gelecek diye huzursuz oluyorlar. Danıştay hemen düz liselerde de başörtüsü serbesttir diye konuştu. Yargıda da hemen baş örtülü olarak göreve gelinebilir. Bu da onları huzursuz etti. Kardeşlerim yeter ki siz dik durun. Unutmayın sabreden zafere ulaşır."

Mersin'de de konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın programını Özgecan Aslan'ın ailesi protokol sıralarında izledi. Erdoğan, platformdan indiği sırada korumaları ve polisler, gazetecilerin önünde güvenlik tedbiri aldı. Takriben yarım saat platform önünde bekletilen gazetecilerle Cumhurbaşkanlığı Korumaları içinde arbede yaşandı. Ramazan YAVUZ-Aziz ÖNAL/

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×