Bu haber 221 kez okundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Balığın başını koklayın


CHP Evrensel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ın yurttaşlara açtığı davaları Mersin-Ankara yolculuğu esnasında Hürriyet'e değerlendirdi. Yargıya "Balık baştan kokar, öncesinde orayı koklayın" daveti yapan CUMHURIYET HALK PARTISI öncüsü şunları söyledi:

OTURUP DÜŞÜNMELİ

"Eğer bir cumhurbaşkanımız vatandaşları aleyhinde birden fazla dava açıyorsa, bu davaları açmadan öncesinde oturup bir düşünmeli, 'insanlar ne sebeple bana reaksiyonlu' damacı. Yetişkin bir insan en azından tepkinin haklı mı haksız mı meydana geldiğini ölçmek ister. Nedeni Ise Cumhurbaşkanlığı makamı olağan bir mevki değil, hınç ve sinir ile davranış etmez, o makamdaki bireyler. Aksine Cumhurbaşkanımız bütün halkı kucaklamak, hoşgörülü olmak zorunda. Fakat üzülerek söyleyeyim ki bu niteliklerin hiçbiri Erdoğan'da yok.

KURDUĞU PARTİYE ZARAR

Kibir ve öfkeyi idare tarzı seçmiş biri toplumu kucaklayamaz. Erdoğan esasen bütün milletin değil, yalnızca bizzat yandaşlarının Cumhurbaşkanımız meydana geldiğini gösterip duruyor. Bu yaptıklarıyla de en kocaman zararı kurucusu meydana geldiği partiye veriyor.

YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL

Hüküm, Türkiye'de müstakil değil. Politik iktidarın arzularına uyumlu davalar açıyor, tekrardan politik iktidarın beklentilerine yönelik de hüküm veriyor. Hüküm, önce oturup Cumhurbaşkanımız'nın davranışlarını değerlendirmeli, bunun verdiği kararı vermeli. Anayasa'yı altını çizen ihlal eden bir Cumhurbaşkanımız'na milletin reaksiyon vermesinden daha naturel ne var? Yargının, bu davalar sürecine bakması gerekli olan önce puan budur. Başka Bir Deyişle hüküm, öncesinde Cumhurbaşkanımız'nın Anayasa çerçevesinde davranıp davranmadığına hüküm vermeli. Davranıyorsa tamam, davayı sürdürsün; ama değilse, Anayasa'yı açıkça çiğniyorsa sorgulanması gerekli olan Cumhurbaşkanımız'dır. Yargıçlar bunu düşünmeliler.

ANAYASA'YI İHLAL

Bu ülkenin her hüküm insanı da bilir ki iyi bir laf var, 'Balık baştan kokar' diye. Hüküm vatandaşları öncesinde balığın başına bakacak, orayı koklayacak ki kokunun nereden geldiğini bulabilsin. İşte o zaman eminim çıkıp, 'Sayın Cumhurbaşkanımız siz tarafsız değilsiniz, Anayasa'yı ihlal ediyorsunuz. Bu vaziyette yurttaşa ne türlü dava açarsınız' diye soracaklar, sormalılar. Anayasa'ya uyumlu davranıyorsa işte o zaman kimsenin itirazı da olmaz, hüküm da 'Gel hemen bu davalarına bakayım' der, damacı. Fakat her biri de görüyor ki Erdoğan'ın bizzat bizzat altını çizen, 'tarafsız değilim' deyip duruyor."

Halasının elini öptü, dua istedi

Partisinin 125'inci mitingi amaçlı geçen gün memleketi Tunceli'ye iştirak eden Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile platforma çıktı. Mitingi Kılıçdaroğlu'nun amcası İbrahim Karabulut, halası Nimet Karabulut ve dayısı Hasan Gündüz de en ön olağan izledi. Kılıçdaroğlu halasının elini öptü, duasını istedi. Konuşmasında ise "İnşallah Dersimli Kemal başbakan olacak. Bir Tuncelilinin başbakan olması sulhun güvencesidir" diyen CUMHURIYET HALK PARTISI öncüsü daha daha sonra Elazığ ve Malatya'ya geçti. Okan KONURALP / TUNCELİ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×