Bu haber 924 kez okundu.

Biyometrik Suriyeliler


İçsavaşın devam ettiği Suriye'den kaçarak Ülkemiz'ye sığınan 2 milyon 187 bin Suriyeliden bir milyon 761 bin 355'i kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verildi.

Ülkemiz'deki 25 kampta 259 bin 21 Suriyeli barınıyor. Kayıt altındaki bir milyon 502 bin 334 ile kayıt altına alınmayan 425 bin 645 Suriyeli ise enbaşta büyükşehirler olmak üzere Ülkemiz'nin tamamına yayılmış durumda.

TÜRKİYE'ye sığınan Suriyelilerin kayıt altına alınması, destek eriştirilmesi, işe girmeleri, öğrenim ve toplumsal yaşama dahil olmak üzere olmaları amaçlı 'biyometrik' kimlik verilme işlemleri devam etmektedir. Ülkemiz'ye giriş yapan 2 milyon 187 bin Suriyeli'den bir milyon 761 bin 355'ine biyometrik kimlik verildi. Parmak izleri ile şahsi bilgilerinin yer aldığı kimliklerde veriler Türkçe ve Arapça olarak yer ediniyor. Ülkemiz'de 10 şehirde kurulan 25 kampta ise 259 bin 21 Suriyeli barınıyor. AFAD, bugüne civarı Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 2'şer çadır il, Reyhanlı'da bir belli bir süre onay merkezi, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar, Akçakale, Suruç ile Viranşehir ilçelerinde bir'er çadır il, Gaziantep-İslahiye'de 2, Karkamış ve Nizip'te bir'er, Kahramanmaraş-Merkez'de bir, Osmaniye ve Cevdetiye'de bir, Adıyaman'da bir, Mardin'in Midyat, Derik ve Nusaybin ilçelerinde bir'er ve Adana-Sarıçam'da bir çadır il ile Kilis'te 2, Hatay-Apaydın, Şanlıurfa-Harran, Malatya-Beydağı ve Gaziantep-Nizip'te bir'er konteyner il olmak üzere toplamında 16 çadır il, 2 belli bir süre onay ile 2 belli bir süre hayat merkezi ve 6 konteyner il kurdu.

52 BİN 291 SURİYELİ BEBEK

Ülkemiz'de Suriyelilerin barındığı 10 ildeki 25 barınma merkezinde 52 bin 291 genç ülkelerinden uzakta 'vatansız' olarak dünyaya geldi. Kimliksiz ve kayıtsız çocuklar amaçlı tanıtım kartları çıkartıldı. Dünyaya savaş mağduru olarak 'merhaba' diyen bu çocukların bir kayıtları ise bu tanıtım kartları oldu. Suriyeli bebeklerin resiminin yer aldığı tanıtım kartlarında, doğum tarihi ile anne ve babalarının adları yer ediniyor. Çocuklar bu tanıtım kartlarıyla sıhhat hizmetinden yararlanıyor. Kampların dışarısında hayatını sürdüren Suriyeliler de göz önüne alındığında Ülkemiz'de 100 binin üstünde Suriyeli çocuğun dünyaya geldiği belirtiliyor.

3 BİN 613 EVLİLİK

Ülkemiz'ye yerleşen Suriyeliler ile Türk insanları içinde yapılmış olan evlilikler de uyarı çekiyor. 4 senede 3.000 613 Suriyeli, bir Türk ile evlendi. Dini nikâh ve 2. eş olarak yapılmış olan evlilikler de dikkate alındığında bu rakamın bir sürü ek olarak yüksek meydana geldiği belirtildi. Ülkemiz'de kurulan başka sermayeli şirketler içinde Suriyeliler önce sırayı aldı. Suriye sermayeli 1200 limited ya da anonim firma kuruldu. Ülke çapında 37 bin Suriyeli kayıt altında çalışırken, bu rakam kayıt dışı 100 binleri buldu.

ASAYİŞ OLAYLARI PATLADI

Ülkemiz'nin 81 iline yayılan Suriyelilerin karıştığı asayiş vakası sayısı da her geçtiğimiz gün artmaya başladı. EGM'nin bilgilerine yönelik nihai 3 senede başka tebaalı bireylerin karıştığı olay sayısı 5 bin 183. Bu dönemde 3.000 619 başka tebaalı kişi ile ilgili legal işlem yapıldı. 2013 öncesine civarı Gürcistan ve İran tebaalı kişiler asayiş suçlarından başı çekerken, bu tarihten ek olarak sonra Suriyeliler önce sırada bulunmaya başladı.

İslahiye'de 10 bin dilenci

Ülkemiz'nin 81 iline yayılan ve kayıt altına alınmayan 425 bin 645 Suriyeli bulunuyor. Kayıt dışındaki Suriyelilerin çoğu bizzat olanaklarıyla yer aldıkları kentlerde ikamet ederken, sokakta, parklarda, inşaatlarda, bizzat kurdukları naylon çadırlarda ise 40 binin üstünde Suriyeli hayat mücadelesi veriyor. Sokakta kalan Suriyelilerin çoğu dilencilik yaparak, çöplerden atık toplayarak geçimini sağlıyor. Enbaşta, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adanne, Mersin, Konya, Antalya, Şanlıurfa, Hatay ve Kayseri olmak üzere Ülkemiz'nin 33 ilinde dilencilik yapan Suriyeliler tespit edildi. Sokakta hayatını sürdüren ve dilencilik yapan Suriyeliler amaçlı de çalışmalar aralıksız devam ediyor. Nihai 5 ayda büyükşehirlerde dilencilik yapan 10 bin Suriyeli, İslahiye'deki kampa götürüldü.

AFAD'a birincilik ödülü

BIRLEŞMIŞ MILLETLER'nin 193 üyesinin kamu hizmeti sunan kurumlarına açık olan ve dört kategoride düzenlenen yarışmada AFAD, "Afet Belli Bir Süre Il Yönetim Sistemi (AFKEN)" projesi ve "Kamu Hizmeti Sunumunun Geliştirilmesi" kategorisinde birinci seçildi. AFAD'ın birinci meydana geldiği Afken Projesi, Barınma Merkezi yönetimi anlamında bir önce olma özelliği taşıyor. Yazılım ile sığınmacılar ya da barınma ihtiyacıyla Ülkemiz'ye gelen yabancıların demografik verileri tutulmakta bununla birlikte dış sistemlerden edinilen biyometrik verilerin kimlik numarasıyla entegrasyonu sağlanmakta ve mükerrer kayıtların önüne geçilmektedir. Bu kayıtlar esas alınarak her şekilde ayni ve nakdi desbir, barınma merkezi içerisindeki yerleşim, barınma merkezi giriş-çıkış takibi, anlık nüfus sayımı, sıhhat hizmetleri ve öğrenim hizmetleri düzenli ve kontrollü olarak verilmekte ve yapılmış olan işlemlere ait istatistikler alınmakta, raporlama yapılabilmektedir.

Savaş parçaladı, Ülkemiz birleştirdi

FİLİSTİNLİ Al-Zayatneh ailesi, İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların artmasıyla ülkelerini terk ederek Suriye'nin Dera iline yerleşti. Halid, burada dünyaya geldi. Ancak savaş 10 yıl ek olarak sonra Al-Zayatneh ailesini Suriye'de de buldu. İç savaşın başladığı Suriye'de Al-Zayatneh serisinin evleri 2013 yılının en başında bombalara maruz kaldı. Bombalar sadece evlerini değil, aileyi de darmadağın etti. Her Biri can havliyle sığınacak, kaçacak yer aradı. Sokakta arkadaşlarıyla oynayan o dönem 11 yaşında olan Halid ise bacağına aldığı kurşun ile yaralandı. Ailesiyle buluşamayan Halid, muhalif güçler aracılığıyla yaralı olarak Ürdün sınırına bırakıldı. Halid'e burada Sınır Tanımaz Doktorlar sahip çıktı. Ürgeçen gün'de hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı, sayısız ameliyat geçirdi, 2 yıl tedavisi sürdü. Sağ bacağında kalıcı hasar oluştu. Burada psikolojik iyileştirme de gördü.

Halid'in hikâyesini öğrenen Beynelmilel Kızılhaç Komitesi, Ürgeçen gün'de aileye ulaşamayınca ailenin Ülkemiz'ye kaçmış olabileceği ihtimali üzerine Türk Kızılay'ıyla iletişime geçti.

AİLE TÜRKİYE'DE BULUNDU

Ülkemiz'de 240 bin Suriyeli'nin kayıt altında içinde yer aldığı 22 kampta tarama yapıldı; ancak netice alınamadı. Bunun üzerine Kızılay, Suriyeli mültecilerin yoğun içinde yer aldığı bölgedeki birimlerden bilgi almaya çalıştı. Sonunda Halid'in ailesine Gaziantep Nizip ilçesinde ulaşıldı. 2 yıldır çocuklarından haber alamayan, öldü alim aile amaçlı umut ışığı doğdu. Beynelmilel Kızılhaç Komitesi, Halid'i Ürgeçen gün'den Ülkemiz'ye gönderdi. Sınır Tanımayan Doktorlar'a bağlı doktor Adham Elbashabsheh refakatinde İstanbul'a inen Halid'i, burada Kızılay Beynelmilel İlişkiler Ünitesi'nden Banu Ertuğrul ve Esra Melis Sağdıç karşıladı. Halid'in zorlu yolculuğu, Gaziantep Nizip'te ailesine kavuşmasıyla nihai buldu. Halid'i Nizip'te ablası Nacla ve eniştesi Yusuf karşıladı. Kardeşler, hasretle kucaklaşırken gözyaşlarına da hakim olamadılar. Abla Nacla, "Allah Halid'i bize hediye etti, bu anı yaşamamızı sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyorum" derken, Halid ise zafer işareti yaparak, "Bugün benim doğum günüm, tekrar yaşama döndüm, özgürlüğü, mutluluğu yaşıyorum" diyerek sevincini anlattı. 2 kardeşi ek olarak Ülkemiz'de olan Halid, son olarak de halen Suriye'de olan annesi ve babasıyla öteki 2 kardeşiyle buluşacağı bugünü bekliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×