Bu haber 286 kez okundu.

Balyoz Davasında Gerekçeli Karar Açıklandı
 Davadaki Bütün bireylerin saliverildiği  Balyoz davasının gerekçeli hükmünde basın mensubu Mehmet Baransu'nun savcılığa teslim ettiği 11 ve 17 No'lu CD'lerin düzmece meydana geldiği vurgulandı.
Balyoz Davasında Gerekçeli Karar Açıklandı
Sanıkların tümüne saliverilme kararı verilen Balyoz ana davasında gerekçeli karar belirlendi . Savcılık gerekçeli hükmünde , basın mensubu Mehmet Baransu aracılığıyla savcılığa teslim edilen 11 ve 17 No'lu CD'lerin düzmece olarak oluşturulduğunun belirlediği vurgulandı.

Kararda bunlar dile getirildi:

"Yargılamanın yenilenmesi evresinde ele geçirilen deliller doğrultusunda basın mensubu aracılığıyla teslim edilen 11 ve 17 nolu CD lerin düzmece olarak oluşturulduğu kesinlikle olarak belirlemiş , mahkumiyet hükmüne asal edinilen öbür bütün dijital kanıtların de düzmece olarak oluşturulduğu istikametinde güçlü şüphe oluşmuştu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademelerinde vazife yapan , bir bir sürü konuda donanımlı meydana gelen bireylerin bu biçimde bir yasadışı mimari oluşturmaları şeklinde bunu yasadışı yapıya katılmayan bir bir sürü bireyin yer aldığı bir ortamda dile getirmeyecekleri aşikardır.

Balyoz Davası konusunda en nihai gelişmeler
"MAHKUMİYETE YETECEK DELİL YOK"

Delillerin değerlendirilmesi neticesi maznunların yüklenen  " Ülkemiz Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Zorla Iskat ya da Vazife Görmekten Zorla Men Etmeye girişim " suçunu işledikleri istikametinde mahkumiyetlerine yetecek, şüpheden ırak, kesinlikle ve inandırıcı delil bulunmadığı düşünülmüş, sanıklar konusunda verilen mahkumiyet hükümlerinin iptali ile yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması sebebi ile beraatleri istikametinde hüküm oluşturulması uyumlu görülmüştür.

Donanma Komutanlığı ve Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen dijital kanıtların sıkı niyetli olmayan kişi ya da kişilerce düzmece oluşturularak bu yerlere konulmuş olabileceği düşünülmüştür.

Suça mevzu HD5, CD'ler ve USB'deki bir takım dokümanların tarih ve zamanlarının hakikat takvim vaktini yansıtmadığı, bu dokümanların yöntem zamanı aktüel olmayan bilgisayarlarda kurulmuş ve üst verilerindeki tarih ve zaman verileri sonradan hakikat zamanı yansıtmayacak biçimde değiştirilmiş oldukları kanınına varılmıştır.

"DELİLER OLUŞTURULUP DONANMA'DA SAKLANMIŞ"

Gölcük Donanma Komutanlığında bulma yapılmasına ne sebeple meydana gelen ihbarda doğruca olarak suça mevzu dijital bilgilerin yer aldığı yerin belirtilmesi zanlı ve uyarı cazip bulunmuş, maznunların dijital bilgilerin başkaları aracılığıyla kasıtlı olarak düzmece olarak tertip edip buraya konulduğu istikametindeki iddialarının tahmin dahilinde meydana geldiğini düşündürmüştür."

236 SANIK SALIVERILME ETMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" hükmünün sonrasında yine görülen "Balyoz Tasarısı " davasında, "yüklenen suçu işledikleri sabit meydana gelmediği " gerekçesiyle 236 maznunun beraatine karar verilmişti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×