Bu haber 150 kez okundu.

Altın klozet polemiği... Hatay Valisi Ercan Topaca: Dava açacağım


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CUMHURIYET HALK PARTISI Evrensel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aralarında katı atışmalara ne amaçla durumda olan "altın klozet" tartışmasının odağındaki ad Hatay Valisi Ercan Topaca mühim bilgilendirmeler yaptı. Vali Topaca, vakanın yanlış algılanma olduğunu ve bunu yorumlamak amaçlı Kılıçdaroğlu'nu aradığını, ulaşamadığını ifade etti. Cumhurbaşkanımız ile de konuşan Topaca, dava açmak amaçlı tercih sonrasını beklediğini söyleyince Erdoğan kendisine "Neden anında açmıyorsun, anında aç" demiş.

Milliyet Gazetesi'nden Abdullah Karakuş'a konuşan Topaca, polemiğin ne türlü başladığını ve gelişmeleri anlattı.

Tartışma, Vali Topaca'nın 4 sene öncesinde Kocaeli Valisi iken makamında inşa ettirdiği onarımla başlamıştı. Geçen günlerde medyada Topaca'nın 8 ürünle altın kaplama tuvalet inşa ettirdiği argüman edilmiş, CUMHURIYET HALK PARTISI öncüsü Kılıçdaroğlu da mitinglerinde, "Bu beyler altın klozetin hesabını verecek" demişti.

''KILIÇDAROĞLU'NU ARADIM AMA ULAŞAMADIM''

Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerinin sonrasında Vali Topaca, "bir yanlış manaya var" demek amaçlı Kılıçdaroğlu'nu aramış. Sığınma müdürüyle konuşan ve Kılıçdaroğlu'nun kendisini aramasını talep eden Topaca, "Altın klozet hadisesi yanlıştır, bunun gibi bir birşey yoktur. Vilayet makamındaki klozet bir kez sarı değil beyazdır. Kendisini bilgilendirmek istiyorum" demiş. Ama Kılıçdaroğlu dönmemiş.

''ÜRÜNÜN RENGİNİ YORUMLAMAK İÇİN ALTIN SARISI DENMİŞ''

Topaca, 8 malzeme amaçlı 2011'de 2 bin 811 TL ödendiğini ifade etti ve "Bunlar altın olsaydı ne civarı öderdiniz her biri bilir. Devlette tuvalete kullanılacak malzemelerde altın diye bir kalem yok, olamaz. Hukuken de ödenmesi olası değil. İhale öncesi hazırlık tablosu var. Burada ürünler tanımlanmış. Orada ürünün rengini yorumlamak amaçlı 'altın sarısı' denilmiş. Bu altın olduğu amaçlı değil rengi anlamak amaçlı. Tüm kataloglarda da bunun gibi tanımlanır. Şunlar altın değildir. Şunlar kromdur, üstündeki sarılık boyadır. Asıl renkleri bakıra yakın bir renktir" diye konuştu.

''ÜZÜLDÜM, YADIRGADIM''

Konunun o dönemde Sayıştay Denetçileri ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri aracılığıyla denetlendiğini vurgulayan Topaca, tercih sonrasında dava açacağını ifade etti. Topaca, "Üzüldüm. Teyit edilmeden binlerce bireyin önünde söylenmemeliydi. Bunu yadırgadım. Tercih ortamında savunmasız kaldım, kendimi savunamadım" ifadelerini kullandı.

DAVAYI KAZANIRSA AYNI MALZEMELERLE BİR OKULUN TUVALETİNİ DÖŞETECEK

2015 fiyatlarıyla benzer malzemeleri 3.000 liraya aldığını vurgulayan Topaca, "Fırtına kopartılan, ülke gündemini yoğun eden altın olduğu argüman edilen malzemelerin fiyatı bu. Bu civarı malzeme altın olabilir mi bu fiyata. Olası değil" diye konuştu.

Davaları kazanırsa parasını ne yapacağını da ifade eden Topaca, "Aynı malzemelerden Kocaeli'nde bir okulun tuvaletine döşeteceğim" diyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TOPACA'YA: ANıNDA DAVA AÇ

Vali Topaca, bir önceki zaman Hatay'a iştirak eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile konuyu görüştü. Hatay'dan İskenderun'a geçerken helikopter sohbetinde konu başlıklarından biri de altın klozet tartışmasıymış. Topaca, tercih sonrasında dava açacağını söyleyince Cumhurbaşkanı

''SENİNKİLER SARIYMIŞ''

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na reaksiyon gösterdiği helikopter sohbetinde Topaca'ya espri de yapmış: "Seninkiler sarıymış bizde sarı da yok."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×