Bu haber 86 kez okundu.

Yüzde 7.4 artışla 1.6 milyara çıktı

Türkiye Istatistik Müessesesi (TÜİK) verilerine tarafından, Ocak ayında tavuk yumurtası imalatı 1.6 milyar adet olarak gerçekleşti. Türkiye ’nin 80 milyon birey meydana gelen nüfusuyla birleştirildiğinde kişi başına ortalama 20 yumurta düştüğü sonucuna ulaşılıyor.

TÜİK verilerine tarafından, Ocak ayında kesilen tavuk sayısı geçen sene aynı ayına göre yüzde 11.7 artışla 94 milyona, kesilen hindi sayısı da yüzde 3.2 artışla 272 bin adete çıktı.

Kesilen tavuk sayısı aylık bazda yüzde 0.8 azalırken, yeni yıl öncesi patlayan tüketime emrindeki olarak, kesilen hindi sayısı Ocak ayında, aralık ayına göre yüzde 54 azaldı.

Tavuk eti imalatı 161 bin 699 ton, hindi eti üretimi ise 2 bin 793 ton olarak meydana geldi. Tavuk eti imalatı Ocak ayında bir evvelki aya kadar yüzde 1 azalırken, bir evvelki yılın aynı ayına göre yüzde 12.9 arttı.

Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki avuç içi kadar yüzde 36.2, bir önceki yılın aynı ayına kadar yüzde 3.6 azaldı.

Mevsim ve yıllık etkisinden arındırılmış seriye tarafından tavuk eti üretimi bir evvelki avuç içi göre yüzde 1.6 arttı. Yıllık etkisinden arındırılmış seriye tarafından ise tavuk eti imalatı bir evvelki sene aynı ayına kadar yüzde 13.2 arttı.

Anahtar Kelimeler
1.6MilyaraArtışla
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×