Bu haber 230 kez okundu.

Yılmaz: Hükümet isterse Merkez Bankası büyüme hedefi de verebilir


Eski Orta Bankası Başkanı ve MILLIYETÇI HAREKET PARTISI Uşak milletvekili adayı Durmuş Yılmaz, Orta Bankası Kanunu'nun bu haliyle rastgele bir değişikliğe gereksinimi meydana geldiğini düşünmediğini fakat politik iktidarların isterlerse Orta Bankasına büyüme ve işsizlik benzeri hedefler de verebileceğini söyledi.

Yılmaz, yaptığı bildiride, Orta Bankasının uyguladığı siyasetlerle fiyatı istikrarını sağlamaya çalıştığını, öngörülebilirliği artırıp, döviz kurundaki dalgalanmaların boyutlarını azaltarak büyümeye katkı sağladığını belirtti.

Kurumun büyümeye daha çok katkı sağlamak amaçlı yepyeni bir legal tertip etmenin gereken olmadığına dikkat çeken Yılmaz, "Merkez Bankası Kanunu'nun bu haliyle rastgele bir değişikliğe gereksinimi meydana geldiğini düşünmüyorum. Ama politik iktidarlar isterlerse Orta Bankasına çok sayıda sözlü olmayan amaç verebilir. Derler ki fiyatı istikrarının, finansal istikrarın yakınında büyümeyi de hedeflesin, işsizliği de hedeflesin. Şunlar yapılabilir. Ama bunların uygulanabilmesi amaçlı Orta Bankasının eline çok sayıda aygıt verilmesi lazım" dedi.

Merkez Bankasının elindeki en mühim aygıtın az vadeli getiri oranları meydana geldiğini, onun dışarısında finansal istikrarla alakalı makro ihtiyati önlemler yer aldığını ifade eden Yılmaz, buna bağlı olarak çok sayıda hedefin gerçekleşmesi amaçlı çok sayıda aygıtın olması gerektiğini kaydetti.

Şu anda Orta Bankasının elinde bunun olmadığını vurgulayan Yılmaz, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

"Merkez Bankası şayet fiyatı istikrarını olanağı sağlar, buradaki öngörülebilirliğini artırırsa kişilerin riziko alma iştahını artırır, kolaylaştırır ve büyümeye katkı olanağı sağlar. Orkestra benzeri her biri üst kısmına düşen misyonu yaparsa ekonominin daha sıhhatli tabana oturacağını düşünüyorum. orta bankası Yasası'nda yepyeni bir değişikliğe gerek görmüyorum. Yepyeni bir enstrümana gereksinim duyulduğunda dahi gerek kalmıyor, Geçmiş zamanda likidite senedi diye bir birşey çıkardık, bunun amaçlı legal değişikliğe gereksinim duymadık."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×