Bu haber 96 kez okundu.

Yıldönümü  imzası

YAKLAŞIK 1 sene önce Erdem Başçı ’nın yerine Merkez Bankası ’na atanan Murat Çetinkaya ’nın ‘başkan ’ olarak imzası banknotlarda nisan ayında yerini alacak. Merkez Bankası, bu sene basılacak E9 3 ’üncü düzen banknotlarda imzaları değiştirecek. bu arada Merkez Bankası banknot matbaasını da yenilemeye hazırlanıyor. Henüz yeni teknolojilerin kullanılması emeliyle yeni bir matbaa için harekete geçen Merkez Bankası, TL ’de yeni emniyet tedbirleri için de neler yapabileceğini araştıracak.

MART SONU BELIRLI OLACAK

Merkez Bankası ’nda derhal E9 emisyon grubu banknotlar kullanılıyor. E9 emisyon grubu TL ’den ‘yeni ’ ibarelerinin kaldırılması ile basılmaya başlandı. 1 ’inci tertip TL banknotlar 1 Ocak 2009 ’dan itibaren yenilenen tasarımları, değişen boyutları ile tedavüle çıkarıldı. Bu grubun 2 ’nci düzen 10, 20 ve 100 Türk Lirası banknotları 24 Aralık 2012, 5, 50 ve 200 Türk Lirası banknotlar ise 8 Nisan 2013 ’te tedavüle çıktı. Acilen ise 3 ’üncü düzen banknotların çıkarılmasına hazırlanılıyor. Bu değişiklikle banknotlarda Murat Çetinkaya ’nın imzası başkan olarak yer alacak. Ayrıca Merkez Bankası başkan yardımcıları Erkan Kilimci, Murat Sakin ve Emrah Şener ’in de imzaları banknotlarda olacak. Edinilen bilgiye göre çalışmaların bu ay ardına kadar tamamlanması bekleniyor. Bu ayın sonunda yeni tertip banknotların basım süreci netleşecek. Yalnızca banknotlardaki imza atar değişecek, tasarımlarda bir değişim mevzubahis olmayacak.

Türkiye ’de para basma yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi ’ne (TBMM) ait. TBMM, banknot basma ve ihraç imtiyazını tek elden ve süresiz olarak Merkez Bankası ’na devretti. TL banknotlar da Merkez Bankası bünyesinde bulunan Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanıyor ve basılıyor.

MATBAA YENİLENECEK

Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü 1955 ’te heyetti. 1958 ’den itibaren de banknotlar Merkez Bankası Banknot Matbaası kadar üretilmeye başlandı. Merkez Bankası, kendi banknot matbaası bulunan dünyadaki sayılı merkez bankalarından birisi. Merkez Bankası banknot matbaasının yenilenmesini meslek planlarına aldı fakat fiziki bir adım henüz atılmadı. Merkez Bankası kendi birimleri içinde ilk olarak vaziyet tespiti yapacak. Ve karar verilecek. Ayrı Olarak dünyada büyüyen para basımına yönelik emniyet önlemleri de araştırılacak.

 OHAL KARARNAMESİ İLE KİK ’TEN İSTİSNA OLDU

23 Ocak 2017 tarihinde OHAL çerçevesinde çıkan 684 sayılı Yasa Hükmünde Kararname ile Merkez Bankası ’nın teknolojiye, güvenliğe emrindeki hizmet alımları ile dış kaynak temini ve danışmanlık hizmeti alımları Millet İhale Yasası kapsamı dışına alındı. Kararnamede istisna bölümü; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ’nın banknot ve değerli belge imal ve basımı hakkında mal ya da hizmet alımları,” ibaresi “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ’nın teknolojiye, güvenliğe, banknot ve değerli belge üretimi ve basımına ilişkin mal ve hizmet alımları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ’nın dış kaynak temini ve danışmanlık hizmeti alımları” şeklinde değiştirildi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×