Bu haber 288 kez okundu.

Yeni vapurlar bu kez İstanbullulara sorulmadı


2006 senesinde İstanbul vatandaşlarına sorularak yepyeni yeni sezon modelleri yaptırılan Şehir Hatları vapurları, bu defa sorgusuz sualsiz karşımıza çıkıverdi. Türk mühendislerin tasarladığı, Yalova'da üretilen araba vapuru benzeri yepyeni vapur hayalkırıklığından öteye geçemiyor.

İstanbul'da yaşayanların kentin idarenine ilişkili olarak kararlardaki tesiri günden güne azalıyor. Sözgelişi 2006 senesinde yepyeni vapur tasarımlarının danışıldığı Yeditepeliler 2013'te kendi İstanbul Megakent Belediye Başkanı aracılığıyla söylenen "Bundan ardından tüm projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Tek otobüs durağının yeri dahi değişse halka sorulacak. Sokak ve güzergah değişikliğiyle alakalı bilgi verilecek" ifadesiyle karar mercii olma hakkına kavuşmuştu. Ancak bunun için nazaran tarihi ilde yaşayanlar yönetimde laf sahibi olamıyor.

5 Şubat'ta İstanbul Şehir Hatları'na 10 yepyeni vapur katacaklarını anlatan Topbaş, bunların modelinin hazırlıklı meydana geldiğini belirtirken, vapurların hangi nitelik olacağının milletçe oylamasıyla kararlaştırılacağını anlam etmişti. Vapur modeli seçmekten, nitelik seçmeye tenzili rütbe meydana gelen İstanbul vatandaşlarına bu konuyla alakalı da fikri sorulmadı. 28 Mayıs bugünü Sarıyer'de gerçekleştirilen tören ile İstanbul'a yepyeni 3 vapur tanıtıldı. İstanbul Megakent Belediyesi'nin resmi izahından aktaralım: "İstanbul ulaşımını ek olarak çağdaş ve konforlu duruma getirmek amaçlı gece gündüz personel İstanbul Megakent Belediyesi bu sabah de Başkan Kadir Topbaş'ın katıldığı merasimle 3 adet yepyeni gemiyi boğaz sularıyla buluşturdu."

Göksu, Durusu ve Küçüksu adlı vapurlar bu merasimin sonrasında Eminönü-Kadıköy hattında hizmet vermeye başladı. Yalova'daki Özata Tersanesi'nde imal edilen, Türk mühendislerin tasarladığı ve tanesi 3 milyon 373 bin 500 euro'ya malolan gemilerin eskiyen vapurlara nazaran estetik kaygıyı ve İstanbul'un keyfini emisyon önceliğini karşıladığı söylenemez.

Gelelim izlenime. İstanbul'un yepyeni vapurları alışılagelmişin dışarısında iskeleye yan yanaşıp yolcuları o biçimde almıyor. Geminin burun bölümünden biniyor ve kıç bölümünden iniyorsunuz. Bu haliyle feribota benzeri vapur, İstanbul'un kalabalık oluşunun da tesiriyle günden güne 'bir yere tıkıştırılarak gezi ettirilme' duruma gelen toplanmış taşımaya da uyumlu düşüyor: Kocaman tek kapıdan, içerisinin ne türlü meydana geldiğini heyecan ederek geçip gidiyorsunuz. Tek gördüğünüz kalabalık.

İç mekan da eskiyen vapurların estetiğinden uzak. Burada da 'feribot soğukluğu' hakim. Kocaman camları meydana gelen yepyeni vapurlar, havalandırma ile alakalı klima yardımı alıyor. Sağlı sollu televizyonlar artık hizmet vermiyor. Ama tek müjde var, vapurda kafa dinleme maksadı olanlar varsa haberleri olsun: İçerideki ses sistemi aracılığıyla vapurun her köşesinde politikacıların beyanlarını işitmek mümkün!

Yeni tasarımın en vurucu yanı ise yan balkonların olmaması. İstanbul benzeri abuhavası ezici genellikle yaz kış açık havada gezi etmeye müsait tek ilde balkonsuz vapur yolcuyu İstanbul havasından yoksun bırakıyor. Elbette bundan vapurların en güzel dostu martıların da negatif etkileneceğini söylemekte tek beis yok. Üst güverte ise seyahat gemilerini andıran tek teras olarak hizmet veriyor.

İstanbul'un yepyeni vapurları amaçlı 'yüzer plaza' dersek mübalağa etmiş olmayız. Şu an 3 tanesi faaliyete giren vapurlardan, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş aracılığıyla toplamında 10 adet olacağı yorumlanmıştı. Günden güne İstanbul'daki yolculuk geleneklerinden uzaklaşan şehir vatandaşının olan 7 vapurda ne benzeri sürprizlerle karşılaşacağı ise heyecan konusu.

burak.kuru@hurriyet.com.tr

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×