Bu haber 59 kez okundu.

Yeni rota Avrupa ’nın doğusu

Otomotiv endüstrisinde Türkiye ’nin imal altyapısı, çalışma alışkanlıkları, kalite anlayışı, seri tepki verebilme yeteneği özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin dikkatini çekiyor. Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Romanya gibi otomotiv endüstrisinde altyapısını ilerletmek isteyen ülkeler, Türk ast sanayilerine yatırım çağrısında bulunuyor.

Bu yılın ilk iki ayında otomotiv alt sanayinin Doğu Avrupa ülkelerine ihracatında keskin artışlar gözlendi. Sektör, geçen yılın aynı aylarına göre Polonya ’ya ihracatını yüzde 60, Slovenya ’ya yüzde 38, Macaristan ’a yüzde 14.6, Romanya ’ya yüzde 9, Çek Cumhuriyeti ’ne yüzde 9.21, Bulgaristan ’a ise yüzde 44 artırdı. Türk otomotiv alt sanayinin imal gücü, teknolojiyi yakından peşine düşüp takip eden yapısı ihracatın yanı sıra bu bölgede yatırımların da önünü açmaya başladı. Dünya'nın haberine göre bilhassa Avrupalı belli başlı sanayilere imal yapan Türk otomotiv alt sanayicilerine günümüzde Doğu Avrupa ülkelerinde yatırım yapmaları için gelen önerilerde çoğalma yaşanmaya başladı. Tabi sanayilerini lojistik olarak kendilerine yakın bölgelere sürüklemek isteyen başlıca sanayiler de Türk firmalarına cazip şartlarda yatırım olanakları yaratılmasında öncü rol oynuyor.

BEYÇELİK, ROMANYA ’DA FABRİKA ALDI

Son olarak Beyçelik Holding, birincil yurtdışı yatırımını otomotiv bağlı sanayi alanında etkinlik belirten şirketi Beyçelik Gestamp ile Romanya ’da yaptı. Otomotiv esas sanayi için kalıp planım ve imalatı ile sıcak/ soğuk şekillendirilmiş sac parça ve kaynaklı komponent imalatı yapan Beyçelik Gestamp, Romanya ’da otomotiv endüstrisini merkezindeki Piteşti ’de, presli ve kaynaklı sac parça ve komponent üretimi yapan bir tesisin çoğunluk hissesini satın alarak Romanya pazarına girdi. Başlıca müşterisi Renault – Nissan grubuna tabi Dacia meydana gelen şirketi bünyesine katan Beyçelik Gestamp ’ın CEO ’su Baran Çelik, bilhassa yeni projelerde Romanya ’yı kapsayan paylarının her geçen gün arttığını, yatırımın küresel müşterileri meydana gelen Renault-Nissan Grup ve Ford ile meydana gelen stratejik ilişkilerini güçlendireceğini söyledi.

Haksan ise otomotive karşın kauçuk parça üretmek için bu yıl Romanya'ya yatırım tasarılıyor. Aktaş'tan Bulgaristan ’a fabrika
Aktaş Holding İcra Heyeti Başkanı Sami Erol, 2018 ’de endüstriyel hortum imalatı için yeni bir fabrika yatırımı yapacaklarını belirterek, “Yeni fabrika yatırımı için de gönlümüz Türkiye ’de yapmamızı söylüyor, fakat mantığımız Bulgaristan diyor. Çoğalan şartların göstereceği doğrultuda 2018 ’in ikinci yarısında fabrikayı taşıyacağız” dedi.

Doğu Pres Idare Heyeti Başkan Yardımcısı Mustafa Ekinci de Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Romanya gibi ülkelerin son yıllarda otomotiv endüstrisinde süratli bir ivme yakaladığına değinerek, firmalarına Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinde yatırım için teklifl er geldiğini anlattı. Ekinci şunları söyledi: “Altyapımızdan dolayı Balkanlar, Çekoslovakya ve hatta Avrupa ’dan çok henüz ilerideyiz. Otomotiv sektöründe belirli bir istikrarımız var. Romanya, Polonya, Macaristan acilen bizden yatırım istiyor. Türkiye ’nin teknolojik manada 15 yıl arkasında olduklarını kendileri ifade ediyorlar. Bu bize güven veriyor.”

SLOVENYA VE POLONYA'YA GİDECEKLER

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği de 30 Mayıs-01 Haziran tarihleri arasında Slovenya ’ya otomotiv sektörel ticaret heyeti organize ediyor. Renault ve otobüs üreticisi BÜTÜN ’ın da fabrikalarının bulunduğu Slovenya ’da ikili iş görüşmeleri planlanıyor. Dördüncü Automative CEE satın alma buluşması da 23-24 Mart tarihlerinde Polonya ’nın Opole kentinde yapılacak. Buluşmada araç üreticileri, satın alma departmanları, TIER 1 tedarikçiler ile potansiyel tedarikçiler doğrudan irtibat kurabilecek. Iştirakçi firmalar arasında Fiat Chrysler Automobiles, Volkswagen, MAN, J, DAF Trucks, MAN Bus gibi markalar var.

Anahtar Kelimeler
SanayiininYanDoğusu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×