Bu haber 60 kez okundu.

Yazılım devi Türkiye'deki dijital dönüşüme talip

Yazılım alanında dünya liderleri arasında meydana gelen ve Türkiye'deki dijital dönüşümle yakından ilgilenen SAP, önümüzdeki dönemde Türk şirketlerinin bu sürece adaptasyonu ve bulut bilişim alanında değişik iş ortaklıkları kurmayı tasarılıyor.

SAP Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Işlem Direktörü Gonzalo Benedit, AA muhabirine yaptığı izahta, önümüzdeki dönemde Türkiye'ye karşın izleyecekleri yol haritasına ilişkin bilgiler verdi.

SAP'nin Almanya'da doğan, sonra Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'daki ülkelere yayılıp oralarda şubeler açan büyük bir organizasyon olduğunu dile getiren Benedit, yatırım anlamında önümüzdeki dönemde üç farklı konuya odaklanmayı düşündüklerini söyledi.

Bunlardan birinin "gelişim merkezleri" olduğunu ifade eden Benedit, 2013'te SAP'nin 16'ncı gelişim merkezini Türkiye'de açtıklarını hatırlattı. Benedit, bu stil farklı gelişim merkezi yatırımlarının bölgede devam etmesini planladıklarını belirtti.

İkinci olarak başlangıç-up organizasyonlarıyla hali hazırdaki ilişkilerin daha da genişletilmesini düşündüklerini aktaran Benedit, SAP olarak belirli teknolojiler ve platformlar sağlayarak bu başlangıç-up'ların geliştirdikleri çözümlere katkıda bulunmaya ve beraber pazara gidiş stratejileri oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

Benedit, üçüncü olarak değişik meydanlarda işbirliği arayışında olduklarını bildirdi. Sadece bir teknoloji ya da platform kullanımı yaklaşımıyla hareket etmediklerini anlatan Benedit, bilhassa millet şirketleri, millet müesseseleri ya da hükümetlerle işbirliklerine de yarar sağlayacak şekilde yerel oyuncularla işbirliği yapmayı planladıklarını kaydetti.

Türkiye'deki gelişim merkezinde yaklaşık 40 çalışanın görev inşa ettiğini gösteren Benedit, "SAP'nin küresel arenaya sunduğu büyük data çözümlerinin lokalde geliştirildiği düşünüldüğünde, bu analiz eder dünyaya henüz artı girmeye başladıkça yapılacak yatırımlar da doğru orantılı artmaya devam edecektir." dedi.

"REFORMCU BAKIŞ AÇILARI GETİRECEĞİZ"

SAP'nin Türkiye operasyonunun performansını da değerlendiren Benedit, gelecek planlarına ait şu bilgileri verdi:

"Türkiye, bilhassa küresel arenada, son senelerde gösterdiği yükselme oranlarıyla en hızlı çoğalan ülkelerden bir tanesi. Dolayısıyla çok önemsiyoruz. Türkiye'de bin 300'e yakın müşterimiz var ve bunların bazıları çok büyük şirketler. Diğer tarafta küçük ve orta ölçekli bir çok işletme tarafından da SAP çözümleri kullanılıyor.

Burada ileriye dönük bakıldığı zaman iki ana konuda doğal ki henüz değişik reformcu görünüm açıları getiriyor olacağız. Bunlardan bir tanesi tüm dünyadaki dijital değişim ve Endüstri 4.0 trendinin Türk şirketlerine yansıması ile ilgili ya da Türk şirketlerinin bunun adaptasyonu ile ilgili farklı çalışmalarımız olacağını görüyoruz. Türkiye'de özellikle perakende ve üretim sektöründe hemen zati fazla önemli işler yapıyoruz ve bu sektörlerin Türkiye için önemli sektörler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla doğrudan Türkiye'ye de katkısı olabilecek birtakım kazanımlar elde ediliyor. İkinci konu da yeniden geleceğe dönük bakıldığında, bulut bilişimin adaptasyonunun henüz süratli olacağını öngörüyoruz. Burada bilhassa millet görüntü açısıyla da bunun kullanılması noktasında farklı meslek ortaklarını da göz önünde bulunduruyor olacağız."

"TÜRKİYE ÖNEMLI BİR ÜLKE"

Gonzalo Benedit, dışardan bakıldığında Türkiye'nin, nüfus, hesaplı cömertlik ve yer aldığı konum itibarıyla fazla stratejik ve ehemmiyetli bir ülke olduğunu vurguladı.

"Büyük resme bakıldığında Türkiye'yi özellikle üretim, tarım alanında önemli öneme sahip bir ülke olarak görüyoruz ve bu sektörlerde SAP'nin dijital dönüşüm başlığı aşağıda ciddi katkılar sağlayabilecek çözümleri olduğunu ve bunların değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diyen Benedit, Türkiye'nin dijital dönüşüm çabalarına karşın şu önerilerde yer aldı:

"Birincisi bazı şeyleri başkalaştırmak için öncelikli olarak büyük bir vizyon ve büyük bir plan lazım. Dışardan bakıldığında zati Türkiye'nin bir 2023 maksat listesi var. Dolayısıyla bu yapılan bir şey. Bu büyük tasarı, işin detayına inmeden önce sahip olunması gereken o büyük devlete ait gösterebilmesi açısından ehemmiyetli bir nokta. İkinci ehemmiyetli bölüm da bu değişim sırasında bilhassa şirketler dijital dönüşüme bacak uydurabilme noktasında fazla uzun soluklu bir takım değişimler ya da projeler yapmamalı. Başka Bir Deyişle sahip olunan herşey bir yana bırakılıp sıfırdan kimi şeyleri yapması gibi bir durum söz konusu olmamalı. Sahip oldukları mevcut yapılarını nasıl bu dönüşüme adapte edebilirler, onu kullanarak nasıl henüz inovatif bir ülkü gelebilirler, bunları sorgulamaları önemli. Bunun da anahtarı, bizce daha minik ve kısa çevrimli, kazınımlar elde edilen projelerin yaşama geçirilmesi ve bunların tekrarlandığı bir yapının oluşturulmasından geçiyor. Bunu yakalayabilmenin en önemli yolu ise bu değişimi süratli devirlerle sağlayacak bir uygunluk modeline gitmek".

Şirketin sahip olduğu çekirdek fonksiyonların dijital dönüşüme adapte olabilecek atikliğe sahip hale getirilmesini önerdiklerini ifade eden Benedit, "Bunun için lüzum millet gerekse özel sektör açısından bakıldığında firmalar, yeni pazarlara açılabilmek, gelişmek, yeni müşterilere erişebilmek, süreçleri başkalaşmak, henüz inovatif hale gelebilmek için çekirdek fonksiyonlarını dijital ülkü getirmeleri gerekiyor." diye konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×