Bu haber 368 kez okundu.

Van'da atıl araziler üretime açıldı


Van'da, tarım pazarında nihai yıllarda sağlanan desteklerle ivme galip gelen sebze yetiştiriciliği, yıllardır boş olan atıl arazilere dünya verdi.

Yüksek rakımı ve katı abuhavası sebebiyle yıllarca arpa ve buğday benzeri ürünlerin dışarısında üretim gerçekleşmeyen şehirde, sebze ve meyve yetiştiriciliği, bölgedeki üretim anlayışına da çeşitli ebat kazandırdı.

İl çapında 16 bin dekarlık arazide yapılmış olan sebze ve meyve yetiştiriciliği, gençler amaçlı yepyeni bir istihdam sahası oluştururken, bununla birlikte yıllardır bölgedeki bakir tarım arazilerinin de değerlendirilmesini sağladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, yaptığı bildiride, şehirde 328 bin hektar dolaylarında tarla tarımında kullanılan arazinin yer aldığını, bunların üçte birinin sulanabilir arazi meydana geldiğini ifade etti.

Sebzecilikte daha bir sürü basınçlı sulama sistemlerinin kullanıldığını ve şu anda bakanlık desteğiyle kurulan 7 bin dekarlık meydanda basınçlı sulama sistemiyle çalışmaların yürütüldüğünü bildiren Altuner, çiftçilerin bizzat yaptığı sulamalarla bu rakamın 14 bin dekarı bulduğunu ifade etti.

"Sebzecilik nihai derece karlı bir alan oldu"

Kentte sebzecilikte kullanılan 16 bin dekar alan yer aldığını ifade eden Altuner, bu kapsamda senelik 10 bin ton domates, 4 bin ton karpuz, 5 bin 300 ton patates, 5 bin ton beyaz lahana imalatının yapıldığını ifade ederek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

"Sebzecilik nihai zamanlarda yükseliş gösteren ve çiftçilerimiz tarafından da nihai derece karlı zirai faaliyet haline geldi. Bir Takım çiftçilerin Van'daki bakir arazileri faydalanarak getiri ele geçirmesi tarıma meydana gelen alakayı artırdı. Bilhassa Gevaş, Erciş ve Erçek dolaylarında sebzecilik faaliyetlerini rastlamak olanaklı. Gevaş kısmında bundan önce 2 bin dekarlık meydanda üretim yapılırken şu anda bu alanda yalnızca sebzecilikte kullanılan 7 bin dekarlık bir alan var."

"Ciddi bir istihdam oluşturuyor"

Altuner, güney bölgelerinde ve seralarda sebze imalatının sona erdiği dönemlerde Van'da üretilen ürünlerin yepyeni indirilmeye sunulduğunu ve bunun da bir avantaj olduğuna dikkati çekti.

Kentteki toprakların kimyevi açıdan kirlenmemiş olması, kimyevi gübre ve ilaç tüketimi açısından bakir olması sebebiyle sebzecilikte birim sahadan daha yüksek randıman elde edilebildiğini belirten Altuner, bundan önce iş gücüne dayalı, salma sulama sistemine dayalı sebzecilik yapılırken, şu anda çağdaş sulama sistemlerinin kullanıldığını anlattı.

Sebzecilikte her dönemde çeşitli ekiplere gereksinim duyulduğunu ve bunun da şehirde istihdam yaratan bir sektör haline geldiğini söyleyen Altuner, bir takım işletmelerin aşama dönem çalıştırdıkları ekiplerle 100 üstünde çalışan istihdam ettiğini ifade etti.

Altuner, "Bunları topladığımızda kritik bir istihdam ortamı oluşuyor. Dair ihtisaslaşmış türk malı personellerin burada çalışmasını teşvik etmek amaçlı çalışan eğitimiyle alakalı bazı çalışmalara ihtiyacımız var" dedi.

"Mersin'den gelip ilçede tarım yapıyor"

Mersin'den Van'a gelerek kiraladığı 150 dönümlük arazide organik domates, patlıcan, biber, karpuz, kavun benzeri ürünler yetiştiren çiftçi Fatih Öksüz, 5 seneden itibaren ilçede tarımla uğraştığını ve aldığı üründen hoşnut meydana geldiğini ifade etti.

Burada ilaç kullanmadan organik ürünler yetiştirdiklerini ifade eden Öksüz, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Burada 150 dönüm arazide üretim yapıyorum. Gündelik en az 30 işçi çalıştırıyoruz. Bu çalışmayı yaparken kimseden dayanak alamıyoruz. Bu sebeple yetkililerden dayanak bekliyoruz. Normalde damla sulama sistemi dair gereken desteklemeler yapılıyor. Bu desteklemeden yararlanabilmemiz amaçlı tarla sahipleriyle 3 senelik protokol yapmamız gerekiyor ancak tarla sahipleri bunu inşa etmek istemedikleri amaçlı yararlanamıyoruz. İlçede 2 bin dönümlük arazide üretim yapılıyor ancak bunların hiçbirine de gidildiğini sanmıyorum."

Daha önce kahve köşelerinde, evlerinde boş zaman geçiren insanlara iş olanağı sunduğunu belirten Öksüz, tarımın gençler amaçlı iş kapısı meydana geldiğini ifade etti.

Öksüz, "Kızlar en azından ailelerine katkıda bulunuyor, çeyiz paralarını kazanıyor. Onlar amaçlı iyi bir gelir oldu. Bu sebeple üretim yapanların desteklenmesi gerekiyor. Yetkililerden bizimle yakından ilgilenmelerini ve sıkıntılarımızı gidermelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çatak'tan çalışmak amaçlı Gevaş'a gelen Ali Eratik ise bahçeler sayesinde işsizlikten kurtulduklarını anlatarak, bundan önce iş olanaklarının olmadığını ifade etti.

Bu çalışmaların gençler ve gelecek amaçlı önemine değinen Eratik, "Topraklarımız da bir sürü zengin. Gençlerimiz de burada çalışıyor. Evlerinde boş oturan kızlar, kadınlar burada kazanç kazanıyorlar. Bu zamana civarından bir sürü zorluklar yaşadık. Okul okuyamadık ama bundan ardından geleceğimizi güçlü kılmak istiyoruz. Burada 30'a yakın insan çalışıyor, bunun desteklenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Tarlada çalışan kızlardan Öznur Eratik de çalışmaktan mutluluk duyduğunu ve kazandıkları parayla ailelerine katkıda bulunduklarını ve çeyizlerini hazırladıklarını ifade etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×