Bu haber 106 kez okundu.

Ukrayna'yla pasaportsuz seyahat dönemi başlıyor

Başbakan Groysman, 14-15 Mart'ta Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde, Anadolu Ajansına konuştu. 

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde olduğunu vurulayan Groysman, “Stratejik ve barışçıl ilişkilerimize bedel veriyorum. Insani ve idareli meydan dahil almak üzere o kadar çok alanda ilişkilerin gelişmesi büyük imkanlar taşımaktadır. Müşterek ilişkilerimizi daha etkili ayla getirebiliriz.” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yaklaşık 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirten Groysman, bu rakamı, gelecekte iki ülke arasındaki etkileşimin çok kuvvetli olacağının işareti şeklinde değerlendirdi.

Groysman, Ukrayna'nın son senelerde içinde yer aldığı zorluklar nedeniyle ikili ticaret hacminde düşüşün yaşandığına sinyâl ederek, “Buna rağmen bugün biz ülkelerimiz aralarında serbest ticaret alanı oluşturulması kararı ve bunun hazırlık çalışmasına yoğunlaşmış durumdayız. Bu, ticaret hacminin artması ve ortak yatırımlar için fazla ehemmiyetli. bu nedenle benim heyetimde ticaretten sorumlu hükümet yetkilileri olacak. Hangi noktadayız, bu yöndeki eğilimi arttırmak için neyi iyileştirmemiz ihtiyaç duyulan gibi konuları bütün istikametleriyle değerlendireceğiz.” diye konuştu.

Türkiye ziyareti öncesinde Ukrayna'daki Türk meslek adamlarıyla geniş katılımlı buluşma inşa ettiğini andıran Groysman, bu görüşmede Ukrayna'daki meslek yönetimini ele aldıklarını ifade etti. Groysman sözlerini şöyle sürdürdü:

PASAPORTSUZ YOLCULUK DÖNEMİ BAŞLAYACAK

Ukrayna'dan Türkiye'ye giden turist sayısının 1 milyonun üzerine çıktığı, Türkiye'den Ukrayna'ya gelenlerin sayısında ise yüzde 28 çoğaltma olduğu bilgisini paylaşan Başbakan Groysman, turizmde ikili ilişkilerin gelişmesinde büyük imkanlar olduğuna uyarı çekti.

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartları ile iki taraflı gezi olanağı sağlayacak anlaşmanın bu ziyaret kapsamında imzalanacağını gösteren Groysman, "Benim Türkiye ziyaretimde önemli bir adım atılacak. Ukrayna hükümeti ile Türk hükümeti aralarında imzalanacak anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye'ye, Türk vatandaşları Ukrayna'ya kimlik kartı ile yolculuk edebilecek. Bu mükemmel bir sinyâl. Ayrıca çok yönü olan hava trafiği için iki taraflı uçak seferlerini arttırmamız gerekecek. Ukraynalılar Türkiye'yi ve Türkiye'nin turizm olanaklarını mükemmel biliyor" dedi.

Ukrayna'nın da turizm açısından fazla göz alıcı bir ülke olduğunu anlatan Groysman, "Bizim bugün geliştirdiğimiz böylece çok turistik imkanlarımız var. Doğrusu bu karşılıklı başkalaşım ehemmiyetli. Engelleri kaldırdığımız vakit turist akımı artacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×