Bu haber 989 kez okundu.

Türk ‘melek’le halka açıldı


İNTERNET üzerinden e-ticaret altyapısı sunan Shopify, halka açıldığı önce zaman kazandığı değerle dikkatleri üst kısmına çekti.

1.2 milyar dolar değerinde piyasa değeriyle halka açılan Shopify, borsadaki önce işlem gününde yüzde 51 prim inşa etti ve firmanın toplamında değeri tahmini 1.9 milyar dolara yükseldi. Böylelikle firmanın pay başı değeri 17 dolardan 25.68 dolar civarı yükseldi. 14 dolardan istek toplamaya başlayan Shopify, yüklü talepten ötürü bu rakamı 17 dolara civarı çıkarmıştı. Shopify'ın mali tabloları ise Wall Street'te uzunca müddetten beri tartışıldı. Senenin önce 3 ayı içinde 4.5 milyon dolar değerinde kayıp anlatan Shopify, Geçen yıl benzer dönemde de 33.6 milyon dolar kayıp etmişti.

YATIRIMCISI AYDIN ŞENKUT

2006 senesinde Kanadalı Tobias Lütke ve Daniel Weinand aracılığıyla kurulan Shopify, halka açılana civarı 3 defa mevduat aldı. Firmanın en kocaman yatırımcısı ise ABD'de hayatını sürdüren Türk melek yatırımcı Aydın Şenkut. Bilhassa bilişim şirketlerine mevduat yapan Şenkut'un sahibi meydana geldiği Felicis Ventures, Shopify'a yapılmış olan 3 yatırımda da koltuk aldı. Bu yatırımların ilki 7 milyon dolarla 2010 senesinde gerçekleşti. İkincisi ise 2011 senesinde 15 milyon dolarla ve nihai yatırımı halka talep öncesi 100 milyon dolarla gerçekleşti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×