Bu haber 66 kez okundu.

Tüm işçileri ilgilendiriyor! Zorunlu hale geliyor...

Tasarının getirdiği en ehemmiyetli yeniliği meslek uyuşmazlıklarında mahkemeye dava açmadan evvel arabulucuya başvurma zorunluluğu getirilmesi oluşturuyor. Bu kapsamda, ferdi veya toplu meslek sözleşmesine ast olarak çalışan emekçi ve patron alacağı, tazminatı, işe iade taleplerinde dava açmadan evvel arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak aranacak. Meslek kazası ve meslek hastalığından meydana gelen tazminat vaziyetleri dışındaki durumlarda arabulucuya başvurmadan direk meslek mahkemesine açılan davalar usulden reddedilecek.

DOSYA SAYISI AZALACAK

Tasarının kabul edilmesiyle, ortalama 3 milyon 400 bin civarındaki hukuk uyuşmazlığının takriben yüzde 18 ’ini yaratıcı meslek uyuşmazlığı dava dosyalarının büyük ölçüde azalması hedefleniyor. Reform Yargıtay ’ın meslek yükünü de hafifletecek. Tasarıyla Yargıtay ’ın bir sene içerisinde baktığı 780 bin civarındaki hukuk uyuşmazlığının, takriben yüzde 30 ’unu yaratıcı meslek davası dosyasında büyük çapta azalma yaşanacak.

NASIL BAŞVURULACAK?

Anlaşmazlık durumunda bir ay içerisinde gerçekleştirilecek arabuluculuk başvurusu, taraflardan birinin ikâmetgâh yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, aracılık bürosu kurulmayan yerlerde ise adli hak birincil derece mahkemesi adalet komisyonu kadar görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi makale işleri müdürlüğüne yapılacak. Bu noktadan sonradan büro tarafından ve komisyon başkanlıklarına bildirilen listeden bir aracı atanacak. Tarafların listede yer alan rastgele bir aracı üstünde anlaşmaları halinde bu aracı görevlendirilecek. Aracı, her türlü iletişim vasıtasıyla tarafları bilgilendirecek ve birincil toplantıya davet edecek.

TAZMİNATINI 3 HAFTA İÇİNDE ALABİLECEK

Adli Sicil ve Istatistik Genel Müdürlüğü verilerine tarafından meslek davaları ortalama 431 günde sonuç bulmaktayken, tasarının yasalaşması halinde uyuşmazlıkların çözüme kavuşma müddeti arabulucu vasıtasıyla 1 gün,2 gün ya da en fazla üç hafta gibi kısa sürelerde sonuçlandırılabilecek. Plana kadar, aracı, görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde görüşmeleri sonuçlandırmak zorunda olacak. Bu süre çok zorunlu hallerde arabulucu göre en fazla bir hafta uzatılabilinecek. Görüşmelerde uzlaşma sağlanmaması halinde iki hafta içerisinde dava açılabilinecek.

ARABULUCUDA ANLAŞILAMAZSA DAVA AÇILABİLECEK

Aracılık yardımıyla sonunda taraflar, işçinin işe başlatılması konusunda anlaşmaları halinde, işe başlatma tarihi ile işe başlatmama vaziyetinde ödenecek tazminat miktarını belirlemeleri de tasarıyla zaruri hale gelecek. Huysuz takdirde uzlaşma sağlanamamış sayılacak ve son tutanak buna kadar düzenlenecek. Anlaşma sağlanamaması halinde işçe ve işverenin dava açma hakları gizli kalacak.

MAHKEMELER İHTİSASLAŞACAK

Kanunla Meslek Mahkemeleri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu göre alınacak karar ile kendi aralarında ihtisaslaşabilecek. Mesela, sosyal güvenlik mevzuatından meydana gelen uyuşmazlıklar, işe iade davaları, emekçi alacağı davaları veya hizmet tespiti davaları farklı dairelerde ihtisas mahkemesi olarak belirlenecek.

ARABULUCULUK SAATLER İÇERİSİNDE ÇÖZÜME GİDİYOR

Yargı Bakanlığı tarafından alternatif çözüm yolları olarak uygulanan Aracılık sisteminin fiili devreye girdiği 2013 senesi Kasım ayından bugüne kadar 10 bin 71 dosya duruşma yerine önce arabulucuya gitti. Arabulucuya dışarı giden hukuk uyuşmazlıklarının yüzde 87 ’sini ise emekçi-patron uyuşmazlığı oluşturdu ve bu uyuşmazlıkların yüzde 95 ’e yakın bölümü bir gün veya saatler süren müzakerelerle anlaşmayla sonuçlandı.

Meslek Mahkemeleri Yasa Tasarısının yasalaşmasıyla birlikte, işçi ve işverene arasındaki uyuşmazlıklardan kaynaklanan 400 bin dosyanın evvel arabuluculara gönderilmesi yoluyla yargının iş yükü hafifletilmiş olacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×