Bu haber 395 kez okundu.

Sakarya, lojistik üssü olmayı hedefliyor


Sakarya Ticaret ve Endüstri Odası (SATSO) Yönetim Heyeti Başkanı Mahmut Kösemusul, lojistik piyasasının Sakarya amaçlı hepten mühim olacağını ifade ederek, "Karasu Limanı, taşımacılık amaçlı demir yolu, boğaz köprüsü ile irtibatlı yöntemlerin kesiştiği Sakarya, bu ekonomide giderek yükselen miktarda yerini alacaktır" dedi.

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) iş birliğiyle nakliyeciler ve lojistik sektöründen temsilcilerin katılımıyla SATSO'da tertip eden programda konuşan Kösemusul, vilayet, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Megakent Belediyesi ve alakalı kuruluşlarla Sakarya'nın lojistik sektöründeki hissesini büyütmek yerine çalışacaklarını ve öğrenim yazılımları düzenleyeceklerini iletti.

"Lojistik, Sakarya amaçlı hepten mühim olacak" diyen Kösemusul, "Karasu Limanı, taşımacılık amaçlı demir yolu, boğaz köprüsü ile irtibatlı yöntemlerin kesiştiği Sakarya, bu ekonomide giderek yükselen miktarda yerini alacaktır" ifadesini kullandı.

Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Beynelmilel Ticaret ve Lojistik Yönetim Kısmı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş da nihai yıllarda Türkiye'de "taşımacılık" olarak malum sektörden lojistik sektörüne gerçek değişiklik yazılımı izlendiğini ifade etti.

"Lojistik idareninde karayöntemleri, deniz ve gökyüzü yollarıyla kuvvetli entegrasyonu eşliğinde getirir"

Türkiye'de 732 bin kamyon, 150 bin tır ve 60 bin beynelmilel tır bulunduğuna dikkati çeken Tanyaş, verdiği rakamların yalnızca yolu taşımacılığından ibaret meydana geldiğini vurguladı.

Tanyaş, "Lojistik pazarında ise karayolları taşımacılığının yanında gökyüzü ve deniz yöntemiyle taşımacılık da kocaman önem kazanıyor" diyerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Lojistik idareninde karayöntemleri, deniz ve gökyüzü yollarıyla kuvvetli entegrasyonu eşliğinde getirir. Tedarik zincirinde müşterinin talebine yönelik çeşitlendirmek mühimdir. Çeşitlendiremezseniz ya alıcı kaybı ya da taşeronluğa girersiniz. Yalnızca taşımacılık değil, depo, antrepo çalışmaları da yürütmeli, ürünün taşımacılığı ve dağıtımının yakınında beynelmilel boyutta ürün temini ile alakalı da hizmet sunmak, müşterinin müessesesel tek firmayla kontakt kurmasını sağlamak yerine mühimdir.

Müşterinin bütün taleplerini kendinizde toplayabilmelisiniz. Lojistik burada başlar. Başka Bir Deyişle müşteriye 'paneli getir, kapıyı götür' anlayışı. İşin özü ürünü tanımaktan geçer. Hangi ürünü, hangi şartlarda, ne civarı sürede taşıyıp ulaştırabileceğinizi ve ne türlü koruyacağınızı sıkı çözümleme etmelisiniz."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×