Bu haber 240 kez okundu.

Özilhan: Migros'ta gelişme seçimden sonra


Anadolu Grubu Idare Heyeti Başkanı meydana gelen Tuncay Özilhan, Rekabet Heyeti'nun Migros üstünde tek kontrolün sağlanmasına ilişkili olarak müracaatın son incelemeye alınması konusunda rastgele bir gelişim olup olmadığına karşı, "Büyük olasılıkla seçimden ardından olacak" diye konuştu.

Aynı sürede Harici Uygun Fiyat İlişkiler Heyeti (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Özilhan, muhabirine yaptığı bildiride, Rusya'da tekrardan çarklarının dönmesi ve yine talebin oluşmasının bir miktar ek olarak zaman alabileceğini, tüketicinin bunu hissetmesinin 2. yarıdan ardından artabileceğini tahmin ettiğini ifade etti.

Rublenin dolar karşısındaki ölçüt kaybına karşın, bir takım iş adamlarının "Ruble ile ticareti ek olarak kolay duruma getirebiliriz" teklifi konusunda de değerlendirmelerde yer alan Özilhan, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu öneri bir sürü uygulanamayacak diye tahmin ediyorum. Bu konuda hükumetin de, Ekonomi Bakanlığı'nın da kimi teklifleri oluyor, bir takım anlaşmalar yapıldı. Ama o istikamette aşağı yukarıya hiçbir faaliyet olmadı desem gerçek olur. Rusya bir sürü derin bir krizden geçiyor. Batının uygulamalarıyla, yakıt ücretlerinin gerilemesi dolayısıyla bir sürü pek etkilendi. İşsizlik arttı, enflasyon arttı, satın alım gücü azaldı. Bunun ansızın bire düzelmesi olası değil. Bir kaç yil ek olarak sürer diye tahmin ediyorum. Bununla Birlikte Batı'nın kısıtlamaları da aynen devam etmektedir. Onlar kalkmadığı sürece talep ettiğimiz performansa erişmek belli bir zaman zaman alacak diye tahmin ediyorum."

Anadolu Efes'in Rusya'da öğrenci ilişkili olarak Moskova ve Rostov'daki bira imalat faaliyetlerini durdurması konusunda konuşan Özilhan, "İki fabrikayı kapattık. Ama ileride istek meydana geldiği halde tekrardan açma imkanımız olabilir" diye konuştu.

Migros'taki son vaziyet konusunda de konuşan Özilhan, Rekabet Kurumu'nda üyelerin atama edilmesinin bilave ettiğini, bunun için karşı bir zaman tahmininin olup meydana gelmediği istikametindeki suali ise "Büyük olasılıkla seçimden ardından olacak" diye yanıtladı.

Bir zaman öncesinde Rekabet Kurulunca, MH Perakendecilik ve Ticaret AŞ'nin çoğunluk paylarının devralınmasına ilişkili olarak müracaat son incelemeye alınmıştı.

Konuya ilişkili olarak Rekabet Müessesesinin web sitesinde yer alan ilanda, Anadolu Sanayi Holding AŞ aracılığıyla, Moonlight Capital S.A. kontrolündeki MH Perakendecilik ve Ticaret AŞ'nin çoğunluk paylarının devralınması suretiyle Migros Ticaret AŞ üstünde tek kontrolün sağlanmasına ilişkili olarak müracaatın Rekabet Heyetinin kararıyla son incelemeye alındığı kaydedilmişti.

Anadolu Grubu'nun grup şirketi Anadolu Sanayi Holding, Migros'un yüzde 40,25 payi amaçlı hisse başına 26 TL olmak üzere bir,86 milyar liralık öneri vermişti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×