Bu haber 247 kez okundu.

OECD'den dünya için karamsar tablo


Küresel büyüme beklentisini düşüren OECD, Ülkemiz amaçlı 2015-2016 büyüme tahminini de 0.1 nokta indirdi.

OECD bu yıl amaçlı global büyüme tahminini düşürürken, her ne civarı fit mevduat tek kaygı kaynağı olarak kalmaya aynı ritimde devam etse de düşük yakıt ücretlerinin global toparlanmaya destekçi olmasını beklediğini belirtti. Kurum Ülkemiz amaçlı tahminlerini de hudutlu oranda düşürdü.

Paris merkezli Uygun Fiyat Kalkınma ve İşbirliği Müessesesi (OECD) 2015 seneyi amaçlı global büyüme tahminini Geçen Kasım'da yaptığı yüzde 3.7'den yüzde 3.bir'e indirdi.

OECD Ülkemiz amaçlı 2015 gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme tahminini yüzde 3.2'den yüzde 3.bir'e, 2016 büyüme tahminini yüzde 4'ten yüzde 3.9'a indirdi.

OECD global toparlanmanın kocaman ekonomilerin orta bankaları aracılığıyla gerçekleştirilen genişlemeci ücret siyasetleri ve güçlenen doların öbür ülkelerin ihracatlarını ucuzlatmasıyla da dayanak bulduğunu söyledi.

Kurum 2016 senesinde global büyüme hızında tek toparlanma olmasını ve yüzde 3.8 büyümenin yakalanmasını beklediğini belirtirken, Geçen yıl yüzde 7.4 yükselen Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6.8 ve tek sonraki yıl yüzde 6.7'ye yavaşlayacağı öngörüsünde bulundu.

ABD amaçlı ise bu yıl yüzde 2 uygun fiyat büyüme bekleyen OECD, tek sonraki 2016 seneyi uygun fiyat büyüme tahminini yüzde 2.8 olarak belirledi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×