Bu haber 613 kez okundu.

Nükleer şirketi Areva Fransız dev EDF’ye satılıyor


Sinop'ta nükleer santral yapacak meydana gelen firmalardan Areva'nın nükleer iş kolu satılıyor… Areva'nın Fransız hükümet şirketi EDF'ye satılacağı belirtiliyor. Resmi teklifin bir iki zaman içerisinde inşa edilmesi bekleniyor.

EDF'nin CEO'su Jean-Bernard Levy konu hakkında olarak yaptığı bildiride bir sonraki birden çok zaman içerisinde resmi satın almanın gerçekleşmesi için teklif gerçekleştirileceğini belirtti. Le Figaro'ya konuşan Levy, "EDF'den ifade edilecek hırslı bir teklif Areva'nın teknik tecrübesini savunacak ve mümkün ortaklıklar için vesile yaratacak" izahında bulundu. Fransız devleti Areva şirketinin yüzde 85'ine sahip. Hükümet bununla beraber EDF'nin de yüzde 87'sini elinde bulunduruyor.

BORSADA İŞLEME KAPANMIŞTI

Maddi zorluklarla boğuşan Areva'nın Geçen senelerde borsa işlemleri askıya alınmış ve bir takım ülkelerdeki projeleri zora girmişti. 2013 senesinde imza adan protokol ile Japon Mitsubishi ile beraber Türkiye'nin iki. nükleer santralını inşa edecek meydana gelen Areva'nın geleceği Türkiye'deki nükleer santral projesi için de ehemmiyet talep ediyor. bir Nisan 2015 tarihinde Japonya aracılığıyla Sinop'ta Türkiye'nin iki. nükleer santralinin yapımını öngören beynelmilel protokol TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI Evrensel Kurulu'nda onay edilmişti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×