Bu haber 260 kez okundu.

Memur ve emeklinin gözü haziran enflasyonunda


Yılın 2. yarısında yüzde 3'lük zam alacak hükümet memurları ve emeklilerinin gözü enflasyon farkı amaçlı haziran ayı rakamlarına çevrildi.

Toplu sözleşmeye yönelik, senenin 2. yarısında yüzde 3 zam alacak hükümet memuru ve emeklilerinin gözü, önce 5 aydaki enflasyonun yüzde 5,30 olarak gerçekleşmesinin sonrasında,enflasyon farkı amaçlı haziran ayı rakamlarına çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarına yönelik, görevli maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Maliyetleri Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 0,56 yükseldi, senenin önce 5 ayındaki yükseliş ise yüzde 5,30 oldu. Böylelikle 5 maaş dönemde, maaşlara ifade edilecek yüzde 3'lük zam oranı da aşılmış oldu.

Maaşlara yansıyabilecek farklılık amaçlı gözler, bu ayın enflasyon rakamlarına çevrildi. Haziran ayı içinde TÜFE sabit kalsa dahi, hükümet memurları, sözleşmeliler, belli bir süre çalışan ve görevli emeklileri, yüzde 3'ün üst kısmına yüzde 2,23 oranında enflasyon farkı alacak. Bu ay ücretlerde yüzde 2,2'den ek olarak az düşüş olması şeklinde dahi maaşlara enflasyon farkı yansıyacak.

Sonuç olarak önce 6 maaş enflasyonun yüzde 3'ün üstünde gelmesi halinde hükümet memurları, sözleşmeliler, belli bir süre çalışan ve görevli emeklileri, zamlı aylıklarını ve enflasyon farkını temmuz ayı içinde alacak.

BAĞ-KUR VE SSK EMEKLİLERİ

Öte taraftan, milyonlarca Bağ-Kur ve SSK emeklisi de temmuzda, senenin önce 6 maaş çağında gerçekleşenenflasyon civarı zam alacak. Aylığı bin 100 liranın altında meydana gelen emekliler, bununla birlikte seyyanen zamdan yararlanacak.

Enflasyon farkının sonrasında aylığı bin TL ve altında olan emekliler, 100 TL ek olarak seyyanen zamalacakken, bin TL ile bin 100 TL arasındakilere ise maaşları bin 100 liraya bitirecek biçimde seyyanen yükseliş ifade edilecek.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×