Bu haber 89 kez okundu.

Köprüler de vatandaşa satılabilir!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikası düzenlemesine köprüler gibi büyük altyapılar projelerin de eklenebileceğini, düzenlemeye kira getirili projelerin de monte edilebileceğini söyledi.

Gayrimenkul sektöründe finansman çeşitlendirmesi ve küçükyatırımcıların gayrimenkule yatırım yapabilmesini hedefleyen gayrimenkul sertifikası düzenlemesinde, birincil ihracın TOKİ-Makro İnşaat ortaklığındaki ev projesine yönelik gerçekleştirileceği ve ihraçta toplam hasılatın 143.24 milyon lira olarak öngörüldüğü açıklanmıştı.

Toplu Ev Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) halka arz aracılığıyla 239.2 milyon lira tutarında gayrimenkul sertifikası ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) müracaat etti. Müracaat Cuma akşamı yayımlanan SPK bülteninde yer aldı.

Sistem, ufak yatırımcının da gayrimenkul projelerinde metrekare bazlı yatırım yapabilmesini düzenliyor.

Canikli Reuters'a verdiği söyleşide gayrimenkul sertifikası düzenlemesinin giderek diğer projeler için de genişletilebileceğini şu sözlerle anlattı:

"Düzenleme değerinde kazanacak tüm projeler için geçerli. Teorik olarak köprüler bile dahil edilebilir. Fakat ek baz detaylandırmalar ve modellemeler yapılması gerekiyor. Mesela mülkiyetin kamuya geçmemesi gerekiyor. Olur Ya kira getirisi üstüne kurulu bir model de (gayrimenkul sertifikası düzenlemesine) ilave edilebilir."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×