Bu haber 67 kez okundu.

Kilosu 300 TL'den Rusya'ya gönderildi! Tam tamına 100 kilo...

Mersin ’in Silifke ilçesinde örtü altına alınan erik bahçesinde birincil hasat yapıldı. 100 kilo erik, kilosu 300 TL ’den Rusya ’ya ihraç edildi. İlçeye emrindeki Ortaören Mahallesi'nde Baki Kucur ’a ilişkin 3 dönümlük serada ilk hasat yapıldı. Birincil hasatta erikler 100 gramlık kaselere konularak kilosu 300 TL ’den Rusya ’ya gönderildi. Tadımlık olarak az miktarda toplanan eriği Rusya ’ya gönderdiklerini gösteren Ziraat Mühendisi Özhan Gündüz, “Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke ’de çıktığını herkes biliyor. bu yüzden de aşerip canı erik çeken kadınlar için eşleri uzakta yerlerden ilçemize gelerek tadımlık meydana gelen bu eriklerden alıp gidiyorlar” diye konuştu.

İlçede erik üretiminin Göksu Vadisi köylerinden Keben öncelikle olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Karahacılı, Ortaören ile Silifke ’nin Kabasakallı mahallesi ve Atayurt, Atakent, Taşucu beldelerinde erik üretiminin yapıldığını andıran Gündüz, bu yıl kar yağışı nedeniyle kimi seraların çöktüğünü ve açıkta yer alan erik ağaçlarının ise kırıldığını belirterek, rekoltede bir düşüş yaşanabileceğini belirtti. Gündüz, geçen sene örtü altından 30 dönümlük arazinden 8-10 ton mahsul hasat edilirken, açıkta 800 dönümlük alandan ise 8 bin ton mahsul hasat edildiğini söyledi.

“Şu lahza erikte hasat yapıldı” diyen Ziraat Mühendisi Durmuş Belen ise, “3 dönümlük seradan 2,5 ton ürün bekliyoruz. Bu yılda 300 TL ’den satılacak. Cümbür Cemaat bu rakamı fazla bulabilir. Ancak erik imalatı çok meşakkatli bir şey. Ne kadar tedirgin bir imal olduğunu ancak üreten bilir. Sıcağını, nemini hazırlamak gerekir. Sulaması, gübresi, budaması ve ilaçlaması seranın takibi, işçilikle beraber maliyet artıyor. Allahın Izniyle bu sene üreticilerimiz emeğinin karşılığını alır” dedi. 4 yıldır erik imalatı yaptıklarını gösteren üretici Ebedi Kucur, “Bu sene fazla zorlama şartlarda üretim yaptık. Yoğun bir kar yağışı oldu. 70 santim kar yağdı. Sürekli soba yaktık. Gece gündüz uyuyamadık. Seralarımızı bu şekilde kurtardık. 10 soba günde yarım ton kömür yakarak seraları kurtardık. Üç kez sera naylonu uz patladı. İyi tarım uygulamaları yaparak bu günlere geldik” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×