Bu haber 61 kez okundu.

İkinci maaş geliyor! Tek kuralı 30 gün içinde...

Türkiye'de çalışanların güvencelerinden birisi de işsizlik maaşı. İŞKUR kendi arzu ve kusuru dışarıda işten çıkartılan, veyahut haklı fesihle ayrılan çalışanlara son 3 yıldaki prim gün sayılarına tarafından 10 aya dek aylik ödüyor.

30 JURNAL KRİTİK SÜRE

Bu maaşın hudutları geçerli asgari ücrete tarafından belirleniyor ve en düşüğü brüt en düşük ücretin yüzde 40'ı en yükseği ise yüzde 80'i kadar oluyor. Bu yıl rakamlar 711 lira ile 1.422 lira olarak belirlendi.

Bundan yalnızca damga vergisi kesiliyor. Bu parayı olmak için salt surette İŞKUR'a gerekiyor. Başvurular eskiden direk yapılırken derhal internet ortamında da oluyor. Ancak burada çalışan için 30 günlük kritik bir müddet var.

NE KADAR GEÇ, O KADAR EKSIK PARA

Yeni Asır'ın haberine kadar işten ayrıldıktan sonradan en geç 30 gün içinde İŞKUR'a başvuru şartı var. Bu süreyi geçirmemek yargı ettiğiniz parayı iyice almanız demek. Bu süreyi ne değin geçirirseniz alacağınız para o kadar azalacak.

Örneğin bir çalışan son üç yılda 900 gün prim biriktirmişse ona 8 ay aylik verilecek. Şayet 30 gün yerine 60 gün sonra başvurursa maaşı 7 avuç içi düşecek. Burada kimi mücbir sebepler, (hastalık, yakının vefatı gibi) kurumca geçerli sayılıyor.

İKİNCİ AYLIK İMKANI

İşsizlik maaşı alırken iş bulunursa bu kez sistem değişiyor. Meslek bulan sigortalının işsizlik ödeneği kesiliyor. Bulduğu işten de çıkartılırsa bu kez kalan bölümü almaya devam ediyor. İşsizlik ödeneği olmak için söylediğimiz gibi haksız veya yok yere işten çıkmak ya da haklı fesih şartlarıyla kendi terk etmek gerekiyor.

Bunun dışarıda, Son üç sene içinde asgari 600 gün sigortalı olarak primin ödenmiş olması ile işten ayrıldıktan önceki 120 gün içinde primin ödenmiş olması isteniyor.

KAÇ AY MAAŞ ALINIYOR
Alınacak işsizlik maaşının süresini de ödenen primler belirliyor. Buna kadar son 3 sene içinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay aylik ödeniyor.

HESAP NASIL YAPILIYOR

İşsizlik aylığı hesaplanırken son 4 aydaki brüt maaşınızın ortalaması alınıyor. Bunun yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak ödeniyor.
Fakat işsizlik maaşı geçerli en az ücretin yüzde 80'inden fazla olamıyor. Bu sene için sayı 1.422 lira.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×