Bu haber 183 kez okundu.

Fitch'ten bankacılık sektörü uyarısı


RADİKAL - Fitch Ratings'in web sitesinde bulunan bildiride, kuvvetli tamponlar ve hükümet desteğinin gelişmekte meydana gelen ülkelerin bankalarının karşılaştığı zorlukları hafifleteceği belirtilerek, "Başlıca gelişmekte meydana gelen ülkelerdeki bankaların birçoğunun çalışma gerekliliği 2015'te zorluğunu savunmaya devam edecek" denildi.

Fitch, gelişmekte meydana gelen ekonomilerin oranla ek olarak yavaş büyümesinin, kredi defterlerindeki mevsimsel tesirlerin ve daralan marjların gelişmekte meydana gelen ekonomilerdeki bankaların çalışma ortamındaki zorluğa tesir edeceğini kaydetti. Bütün bu unsurların ülkelerin olumsuz ülke not görünümleri ile birleştiğinde bilhassa Rusya, Brezilya ve Güney Afrika'daki bankaların da olumsuz görünümüne sebep olduğu belirtildi.

Bildiride, bunlar kaydedildi:

"Yakın sürede çabuk kredi büyümesi kaydetmiş meydana gelen çoğu gelişmekte meydana gelen ekonomilerde, yavaşlamasına nazaran hâlâ kuvvetli meydana gelen uygun fiyat büyüme ve yüksek oranda zarar absorbe edebilme tamponları, bankaların finansal profilleri üzerindeki aşağıya istikametli rizikoları sınırlıyor. Fitch, bu piyasaların birçoğunda (Latin Amerika'dan Asya'ya ve Ülkemiz 'de) kredi olumlu unsuru meydana gelen fazla ısınmayı engelleyecek ılımlı tek kredi büyümesi görmektedir. Çin, Hindistan, Rusya, Ülkemiz ve Brezilya dahil olmak üzere olmak üzere gelişmekte meydana gelen piyasaların çoğunda, sistemik olarak mühim meydana gelen bankaların reytingleri, bilhassa kamu sahipliği olanlar hükümet destekli olmaya devam etmektedir. Bu ekonomilerde ve banka ölçütlerindeki zayıflığın meydana getirdiği aşağıya istikametli riskler sınırlıyor."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×