Bu haber 99 kez okundu.

Ekonomi için kritik veri açıklandı

Cari işlemler açığı, Ocak ayında, geçen yılın benzer ayına kadar kadar 561 milyon dolar artarak 2 milyar 762 milyon dolara çıktı. Merkez Bankası ’nın verilerine tarafından, Ocak sonunda oniki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 163 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Aralık ayı için önceden 4.27 milyar olar olarak açıklanan cari açık da 4.29 milyar dolara revize edildi. Merkez Bankası açıklamasına göre, söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına tarafından 420 milyon dolar artarak 3 milyar 105 milyon dolarına yükselmesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 232 milyon dolar azalarak 578 milyon dolara gerilemesi tesirli oldu.

Hizmetler dengesi altında gezi kaleminden meydana gelen net gelirler, bir önceki sene benzer ayına kadar 125 milyon dolar tutarında azalarak 589 milyon dolara düştü. Birincil gelir dengesi kalemi aşağıda yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir evvelki yılın benzer ayına tarafından 55 milyon dolar azalarak 336 milyon dolara geriledi.

Dolar ve euro yeni haftada yükselişteDolar ve euro yeni haftada yükselişteDolar ve euro yeni haftada yükselişte

NEREDEYSE CARİ AÇIK DEĞIN REZERV KULLANIMI VAR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Türkiye ’de Ocak ayında cari açık 2,76 milyar USD olarak gerçekleşirken, Ocak – Aralık 2016 dönemi cari açığı ise 33,16 milyar USD oldu. Piyasa beklentisi Ocak ’ta cari açığın 2,80 milyar USD olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Bu bakımdan gelen verilerin beklentilere paralel olduğu ve sürpriz yaratmadığı söylenebilir. Ocak ayında cari açık keza aylık, hatta yıllıklandırılmış bazda Ocak 2016 seviyelerinin üzerinde meydana geldi. En ehemmiyetli kalem olarak yeniden dış ticaret açığına öncelikle baktığımızda; geçen sene aynı ayına kadar 420 milyon USD ’lik bir çoğaltma olduğu görülmektedir. söz konusu artışta ithalatın Ocak 2016 – Ocak 2017 döneminde ihracattan henüz seri bir artış göstermesi tesirli olmuştur. İhracat beklenenden iyi artıyor, bilhassa de esas ihracat ortağımız Avrupa ’daki ekonomik performansın beklentilerin üzerine çıkması sayesinde. Ancak bu kalemde, son zamanda Avrupa Birliği ülkeleriyle bozulan ilişkilerin ve kıtadaki politik eğilimlerin altında yönlü riskler yarattğını göz önünde bulundurmak gereklidir. İthalat ise, petrol fiyatlarında Ocak ayında görülen çoğaltma neticesinde kabaran fatura nedeniyle çoğaltma göstermiş ve dış ticaret açığının yükselmesine niçin olmuştur. Hizmetler dengesinde de Ocak dönemleri kıyaslama edildiğinde, gezi kalemlerinden kaynaklı olarak gelişen bir açık olduğu görülmektedir. Finansman kalemleri ehemmiyetli. Direk yatırımlarda düşüş görülmektedir. Portföy yatırımlarındaki büyüme biraz bu durumu telafi ediyor. Ancak hisse senetlerindeki 649 milyon USD ’lik ve borç senetlerindeki 959 milyon USD ’lik net antre cari açığın finansmanı açısından tatmin edici olmuyor ve rezerv kullanımı devreye giriyor. Rezerv varlıklarda 2,06 milyar USD ’lik bir azalma söz konusu. Neredeyse cari sarih seviyesi değin bir rezerv kullanımı var."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×