Bu haber 222 kez okundu.

Dolar Türk Lirası karşısında yeniden 2,70'i aştı


ABD ekonomisinde canlanmaya dair Beige Book raporu sonrasında kur güne yükselişle başladı. Geçen Gün akşam 2.68'in anında altında işlem gören dolar/TL güne saat 08.57'de 2.6961/2.6980 seviyesinden başladı. İlerleyen saatlerde dolar ciddi seviye olarak görülen 2,70 düzeyini de aştı ve en dik 2,7004'ü gördü. Böylelikle dolar 23 gün ardından yine 2,70 düzeyine aşmış oldu.

Piyasalar 7 Haziran'da ifade edilecek genel tercih neticelerini beklerken, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisinde canlanmaya dair Beige Book raporu sonrasında dolar/TL güne yükselişle başlarken global piyasalar izlenmeye aynı ritimde devam edilecek.

Bankacılar piyasada tercih öncesi hacimlerin azaldığını belirtirken geçen gün akşam 2.68'in anında altında işlem gören dolar/TL güne saat 0857'de 2.6961/2.6980 seviyesinden başladı. Benzer saatte sepet bazında TL 2.8665/2.8689 seviyesindeydi.

23 GÜN ARDıNDAN İLK KEZ

Dolar/TL, 09.20 bakımından 2,7004 gördü ve 12 Mayıs'tan ardından ilk defa 2,70 düzeyine yükseldi.

DOLARIN BİR SENE ARDıNDAN 2,74 OLMASI BEKLENİYORTARİHİ ZİRVE

Dolar/TL, 24 Nisan'da 2,7423 ile tarihi zirveyi görmüştü.

Amerikan orta bankası (Fed), ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'nin 12 kısmında uygun fiyat aktivitenin Nisan başlarından Mayıs sonlarına civarı genişlediğini ve gerçekleştirilen ankete katılanların genellikle iyimser görüşler belirttiğini iletti.

Fed'in, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'nin 12 kısmında uygun fiyat aktiviteyi izleyen Beige Book raporunda çizdiği bu pembe tablo ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisinin senenin en başında sergilediği narin performanstan toparlanabileceği sinyallerini veriyor.

DRAGHI EUROYU YÜKSELTTİ

Avrupa Orta Bankası Başkanı Mario Draghi'nin dün izahları ise eurodaki ölçüt kazancına ne sebeple olurken hem avro benzer zamanda doların gelişiş ve gelişmekte meydana gelen ülke ücret birimleri karşısında ölçüt kazanması TL'yi stress altında bıraktı. Euro/TL EURTRYD3= benzer saatte 3.0373/3.0398 seviyesindeydi.

Dün beklendiği benzeri üremleri değiştirmeyerek sabit tutan ECB Başkanı Mario Draghi, gerçekleştirdiği basın toplantısında bankanın son zamanlarda Avrupa tahvil getirilerinde görülen artışa yanıt olarak ücret siyaseti duruşunu değiştirmek amaçlı rastgele tek ne sebeple görmediğini belirtti.

Avro, Salı bugünü Ekim 201bir'den itibaren en kocaman gündelik yükselişini gerçekleştirmesinin sonrasında, bir.12855'e civarı çıkarak 2 haftadan uzunca tek müddetin zirvesini gördükten ardından son yüzde bir.07 artışla dolar karşısında bir.12695 seviyesinden işlem gördü.

İç piyasada bu sabah izleyecek mühim tek veri gündemi yer almazken global piyasalarda yarınki ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI tarım dışı istihdam raporunu bekleyen piyasalar bu sabah TSİ 15.30'da ilk çeyreğe ilişkili olarak ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI verimlilik ve işgücü fiyati revizyonunu ve haftalık işsizlik aylığı müracaatlarını takip edecek.

PİYASA GENEL SEÇİMİ BEKLİYOR

Öte taraftan piyasada Yunanistan'ın kreditörlerine gerçekleştirmeye çalıştığı protokol da yakından izlenirken bankacılar global piyasalarda Cuma günkü ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI istihdam raporunu iç piyasada ise Sektör bugünü ifade edilecek genel seçimleri bekliyorlar.

Analistler seçimlere birden çok gün kalmış meydana gelmesine karşın tek ihtimal gerçekleştirmenin kolay değil olması sebebiyle tercih beklentilerinin piyasa tesirinin eskisine rağmen ek olarak dik meydana geldiğini ve bu sürecin seçimler sonuçlanana civarı aynı ritimde devam edebileceğini belirtiyorlar.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×