Bu haber 259 kez okundu.

Devlet politikası iptal edilemez


Enerji Bakanı Taner Yıldız, polemik konusu meydana gelen Akkuyu nükleer santral anlaşmasının iptal edilmesinin olası olmadığını ifade ederek, "O çoğalış beynelmilel anlaşmayla inşa edilmiş bir devlet politikasıdır" halinde sohbet etti.

ENERJİ ve Elbette Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu nükleer santralinin çoğalış bir devlet siyaseti meydana geldiğini ve anlaşmasının iptal edilemeyeceğini konuştu. CUMHURIYET HALK PARTISI'nin "Nükleer santrali iptal edeceğiz" halinde söylemleri anımsadılınca Yıldız, "Böyle bir şey olamaz. Anlaşmalar iptal olamaz. Akp hükümetleriyle birlikte Akkuyu nükleer santrali tamamlanacaktır. Rastgele bir çeşitli zihniyetin bunu iptal ettirme hali mevzubahis değil. Beynelmilel anlaşmayla inşa edilmiş bir devlet politikasıdır çoğalış o. Huzursuz olanlar var. İçeriden meydana gelen sorun dışarıdakinden ek olarak kocaman. Biz yolumuza devam ediyoruz" halinde sohbet etti.

HEYECANLI PROJELER

Kayseri'de enerji muhabirleriyle toplanan Bakanımız Yıldız, gündeme karşı sualleri yanıtladı. Yedi senedir Enerji Bakanlığı görevini yürüten Bakanımız Yıldız, "Bu süre süresince sizi en bir sürü heyecanlandıran projeler hangileri oldu" sualine cevap, "Kuzey Irak, nükleer Rusya, nükleer Japonya, TANAP ve Hazar'daki yakıt sahalarının alımı. En pek beni heyecanlandıran beynelmilel işler bu oldu. Yurtiçinde ise değişiklik. Cereyan dağıtma hizmetlerinin tamamının özelleşmesi, devletin idare yeteneğinin azaldığı imalat santrallerinin yenilenmesiyle ilgili özelleştirmeler. Özel sektörle ilgili rüzgâr ve yenilenebilir enerji kaynaklarla ilgili atılımlar. İlk anda aklıma gelen bunlar" diye konuştu. Yıldız, en bir sürü hüzün duyduğu konunun ise yeraltı maden ilçeleri meydana geldiğini ifade ederek, "Bütün sevincimi bir kefeye koysak, ilçelerin kederini karşılamayabilir" halinde sohbet etti. Bir gazetede bulunan İran'la doğalgaz maliyeti dair süren tahkim davasının kaybedildiğine karşı haberin sorulması üst kısmına ise Yıldız, şunları söyledi: "Bende bunun gibi bir bilgi yok. Olsa söylerim. Bu spekülatif bilgi. Duruşmaları tamamlandı çoğalış neticelerini bekliyoruz. İran'la tahkimde noksan teslimat farklı bir konu, fiyat farklı bir konu. Biz şu anda en pahalı doğalgazı İran'dan alıyoruz. Biz diyoruz ki en pahalı gazı İran'dan almayalım, piyasa fiyatlarıyla alalım. İranlılar dahi hemen hemen bu konuyla alakalı haklı olmadıklarına inanıyorlar. Pahalı aldığımızı tümce âlem biliyor. İran da pahalı sattığını biliyor. 'Yüksek tutardan alıyoruz kardeşim' diyoruz."

Türkiye'nin Kuzeyindeki Irak ve Kandil kısmında yakıt ve doğalgaz bulma projelerine karşı ise Yıldız, Kuzeyindeki Irak'taki yakıt bulma çalışmalarına IŞİD terörü ve güvenlik gerekçesiyle ara verildiğini konuştu. Kandil'de yakıt aranmasına ilişkili olarak de "Kandil dağı eteklerine pkk ve çözüme giden yol nihayetlenmeden girilmez" diye konuştu.

Yerli kömürden vazgeçmek hainlik

TANER Yıldız, yeraltı maden kazalarına nazaran ne sebeple kömür politikalarında ısrarcı olunduğu sualine cevap, "O konuda inatçıyız. Türk Malı kömürden vazgeçmek demek ülkemize bir hainlik olur. Kazalardan vazgeçmemiz lazım. Onun için 202 yeraltı ocağı kapatıldı. Bizim türk malı kömürden 100 senede alacağımız kabaca bir hesaplamayla 5 trilyon dolar civarında. Türk Malı kömürden vazgeçersek doğalgaz alacaksın. Farklı birşeyler alacaksın. Gerçek meydana gelen bir işi yapmamız lazım. Kömürü çıkartmak pratik bir iş değil, ama gerçek bir iş" cevabını verdi.

merdil@hurriyet.com.tr
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×