Bu haber 371 kez okundu.

Damızlık belgesi verilecek kısrak ve aygırlara yaş sınırı


Safkan Arap ve İngiliz atları aralarında damızlık vesikası verilecek kısraklar 14 yaşından, aygırlar 12 yaşından kocaman olamayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, "Safkan Arap ve İngiliz Atlarının Soy Kütüğü, Kayıtları, İthalat ve İhracatı Ile Alakalı Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Konusunda Yönetmeliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Safkan Arap ve İngiliz atlarının soy kütüğü kayıtlarının tutulması, pedigri (kimlik vesikası) ve damızlık belgelerinin verilmesi, tescili, tohumlama desturu ve alakalı işlemleri, Beynelmilel Soy Kütüğü Kitabının hazırlanmasıyla ithal edilecek safkan Arap ve İngiliz atlarına ilişkili olarak usul ve asallar yine düzenlendi.

Buna yönelik, damızlık vesikası alacak kısraklar 14 yaşından, aygırlar 12 yaşından kocaman olamayacak. İthal edilecek at namzet aygır ise 8 yaşından, denenmiş aygır ise 12 yaşından, kısrak ise 13 yaşından kocaman olmayacak. İthal edilecek atın yaşı, zaman ve aya bakılmaksızın, doğduğu seneden hesaplanacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×