Bu haber 99 kez okundu.

Çinli dev şirket Hollywood'dan eli boş döndü

Çinin en zengin adamı olarak da billinen Wang Jianlin (61 yaşında) Hollywood film şirketlerine el atmaya hazırlanıyordu. Dallian Wanda Group ’un da sahibi olan Jianlin ABD ’nin film endüstrisi olan Hollywood ’da büyük alımlar gerçekleştirmeyi hedefliyordu. 

daha önce Sony Pictures ’la ortaklık anlasmasına varan Wanda Grup 2016 nihayetinde Dick Clark Prodüksiyon'u satın almanın peşinde olduğunu duyurmuştu. Çinli meslek adamı Wang Jianlin ’e ilişkin meydana gelen Wanda Grup,  Altın Küre Ödülü sahibi şirkete 1 milyar dolar teklif etmişti. 

Çinli dev şirket Hollywooddan eli boş döndü

Hollywood ’un en büyük 6 film şirketinden biri olan Dick Clark Prodüksyonu ile meydana gelen anlaşma çalışmaları sona erdi. Wanda'nın Dick Clark Production'u satın alma anlaşması bozuldu. 

Dick Clark Production'ın sahibi Cuma günü yaptığı izahta TV yapım şirketini Çin'in Wanda Group'a 1 milyar dolar karşılığında satış için imzalanan sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. 

Dick Clark Production'ın sahibi Eldridge Industries, Kasım ayında TV prodüksiyon şirketini satın almayı planladığını açıklayan Wanda'nın satışı tamamlamasının ardından anlaşmayı 'sözleşme yükümlülüklerini adına getirmediği için' feshettiklerini duyurdu. 

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’DE PANİK YARATMIŞTI

Wanda Grup, Paramount Pictures ’un yüzde 49 hissesini almak için anlaşmış fakat başlıca hissedar Viacom İnc. son anda satıştan vazgeçmişti. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’de kimi çevreleri telaşa düşüren Çinli işadamı Wang Jianlin ’in bilhassa yasa yapıcı çevrelerde paniğe sebep olduğu kaydediliyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’li yetkililer, Çin hükümetine yakınlığı ile bilinen birinin ABD ’nin film yapımı ve dağıtımı üzerinde kontrolü ele geçirmesinden korkuyordu.

Bu vaziyet Çin ’in AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’yi ürküten ilk hamlesi de yok. Çin Telekomünikasyon Şirketi Huawei ’nin AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’de yatırımlar yapması AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI hükümeti kadar emniyet gerekçesi ile durdurulmuştu. LA Times ’ın haberinde, Çin ’in ABDde film şirketlerini, radyo, televizyon, ve öteki basın yayın organlarını satın almasının Çin Millet Cumhuriyeti ’nin AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI halkı üstünde ideolojik etki sağlayacak platform oluşturacağından korkulduğu yazıldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×