Bu haber 535 kez okundu.

Çalışma Bakanı resmi işsiz sayısını açıkladı


Seçime bir hafta kala hükümetten Türkiye'deki işsiz sayısıyla ilgili en tam olarak izah geldi. Iş Bakanı Faruk Sert, 2014 sonu bakımından Türkiye'de 2,8 milyon işsizin meydana geldiğini iletti. Muhalefet partileri ise işsiz sayısının 6 milyonun üstünde meydana geldiğini iletti. CUMHURIYET HALK PARTISI Öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Türkiye'de işsiz sayısı 6,2 milyon. MILLIYETÇI HAREKET PARTISI Öncüsü Devlet Bahçeli ise tercih mitinglerinde her 4 gençten birinin işsiz meydana geldiğini söylerken, HDP Eş Evrensel Başkanı Selahattin Demirtaş, işsiz sayısını 3 milyon olarak gösterdi. TÜİK rakamlarına yönelik Şubat bakımından işsizlik 3,2 milyon bireyin üstünde.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Faruk Sert, Türkiye'deki işsiz sayısının 2014 sonu bakımından 2 milyon 850 bin birey meydana geldiğini açıkladı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Faruk Sert, NTV'de sualleri yanıtladı.

İŞSİZ SAYISI 6 MİLYON MU?

Sert, muhalefetin işsiz sayısının 6 milyon meydana geldiği istikametindeki iddialarına da açıklık getirdi ve şu şekilde dedi:

"Türkiye'de 2014 sonu bakımından işsiz sayısı 2 milyon 850 bin. 6 milyon 200'ü nereden çıkarıyorsunuz? Dünyanın yapmadığı bir hesabı siz inşa etmeye çalışıyorsunuz. Biyolojik bilgiler çerçevesinde yapılmış olan bir yaklaşım değil. İş arayanlar var iş bulamayanlara işsiz diyorsunuz. İş arıyorum ama iş yok iş bulamıyor. Bunun Için biz işsiz diyoruz."

MUHALEFETİN VTLERİNE TEPKİ

Sert, muhalefet partilerinin işsizlikle uğraş amaçlı açıkladıkları tasarılara yönelik de bilgilendirmeler yaptı.

Sert, "Ne dedikleri belli değil. Primlerin indirilmesi esasen bizim uyguladığımız bir konu. Gençlerin istihdamı konusunda prim hisselerini karşılıyoruz. Bununla Birlikte 5 nokta indirimi var. Tüm çalışan kişilere uygulamaya devam ediyoruz. Biz Toplumsal Güvenlik Kurumu'nu devraldığımız süre çalışma süresini tamamlamış yani emekli aylığıyla sıhhat masrafları gelirlerini sağlama oranı yüzde 59'du bu yüzde 7bir'e çıktı. Hem Bir gelirlerinizi artıracaksınız hem bir 78 milyona hizmet sunacaksınız hem bir de teşvik uygulamalarıyla daha bir sürü istihdamı gerçekleştireceksiniz. 6 milyon istihdam varken teşviklerle 13 milyon 600 bin istihdam gerçekleştiriyoruz. Hayat bize gıptayla bakıyor. Nihai 5 senede 5 milyon istihdamı ne türlü gerçekleştirdiniz diye bu civarı global krizlere rağmen" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×