Bu haber 639 kez okundu.

Çalışan anneye 300 euro destek başvurusu başlıyor


SOSYAL Güvenlik Kurumu'nun (SOSYAL GÜVENLIK KURUMU) AB destekli, 0-24 maaş genç sahibi annelere 36 aya civarı maaş 300 avro hibe dayanak sağlayacağı 'Evde Genç Bakımı Projesi'ne müracaatlar, 25 Haziran'da başlıyor. Proje üç kaptan şehirde yapılacak. Müracaatlar ise 25 Haziran itibari ile yapılmaya başlayacak,

SOSYAL GÜVENLIK KURUMU'nın AB fonu desteğiyle uygulayacağı, çalışan annelerin iş yaşamına aynı ritimde devam etmesini sağlamak amacıyla yürüteceği 'Evde Genç Bakım Projesi' üç kaptan şehirde yapılacak. Antalya, İzmir ve Bursa'da toplamında 5 bin çalışan anneye çocukların bakımı amacıyla maaş 300 avro hibe dayanak verilecek. Proje amacıyla müracaatlar ise sosyal güvenlik kurumu.gov.tr adresi üzerinden 25 Haziran tarihi bakımından başlanacak.

Ülkemizde kadın çalışan kişilere verilen fiyatların düşüklüğü ve genç bakım olanaklarının kısıtlılığı nedeni ile kadın meydana gelen bayanın iş hayatından çekildiğini vurgulayan Toplumsal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, ev hizmetleri pazarında kayıtdışı istihdam oranının ise yüzde 96 meydana geldiğini kaydetti.

Projenin 0-24 ay arasında genç sahibi ve sigortalı çalışan, iş yaşamına geriye dönecek ya da yepyeni girecek anaları kapsadığını vurgulayan Selim Erol, "Çocuklarının bakımı amacıyla genç bakıcısı istihdam edebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen proje, Antalya, Bursa ve İzmir'de yapılacak. Maaş tahmini 300 avro hibe desteği sağlanacak. Çocuğuna tek başına bakıp, özürlü çocuğu meydana gelen ve resmi makamlarca sertifikalı genç bakıcısı çalıştıran annelere ifade edilecek hibe desteği 390 avro olacaktır" dedi.

DESTEK 36 AYA KADAR

24 aylıktan minik çocuğu olanın yararlanabileceği dayanağın çocuklar 36'ncı ayı doldurana civarı verileceğini vurgulayan Erol, Antalya'da 1500 kadın ve 1500 bakıcı olmak üzere 3.000 bayanın istihdamının hibe sayesinde destekleneceğini iletti. Erol, İzmir ve Bursa ile beraber bu rakamın 5 bin kadın, 5 bin genç bakıcısı olmak üzere toplamında 10 bin meydana geldiğini açıkladı. Bütçenin AB ve SOSYAL GÜVENLIK KURUMU aracılığıyla karşılanacağını vurgulayan Erol, toplamında bütçenin 38 milyon Avro'sunun annelere mali dayanak olarak hibe edileceğini kaydetti.

YARARLANMA ŞARTLARI

Destekten istifade etme gerekliliği ise şöyle; Kadın ve bakıcı benzer şehirde ikamet edecek ve Türk yurttaşı olacak. Annenin müracaattan 1 zaman dahi öncesinde de olsa sigortalı çalışıyor olması gerekiyor. Annenin en pek asgari fiyatın brüt meblağının 2 katına civarı tahmini 2 bin 500 TL'den fazla yüksek brüt gelire sahip olmaması gerekiyor. Genç bakıcısı asgari ilköğrenim mezunu olmalı. Kadın ve genç bakıcısı içinde birinci derece akrabalık ilişkisi olmamalı. Annenin proje alanında yabancı birinin çocuğu amacıyla genç bakıcı beyan edilmemiş olması gerekiyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×