Bu haber 356 kez okundu.

Bilişim Vadisi'nin temeli atılıyor


Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ülkemiz'nin geleceğine taraf verecek Teknoloji Vadisi'nin temellerinin 26 Mayıs Salı bugünü atılacağını bildirerek, "Temeli atılacak Teknoloji Kenti'nden, senelik 50 milyar dolar gelir hedefliyoruz" diye konuştu.

Işık, Kocaeli'nin Gebze kazasında tahmini 3 milyon metrekare sahaya inşa edilecek Teknoloji Vadisi'ne ilişkili olarak izahlarda yer aldı.

Küreselleşen yeryüzünde her geçtiğimiz gün yükselen ve güçlenen Ülkemiz'nin, evrensel inovasyon liginde de bulunması amaçlı Teknoloji Vadisi'nin yaşama geçirildiğini vurgulayan Işık, 26 Mayıs Salı bugünü ülkenin geleceğine taraf verecek projenin temellerinin atılacağını kaydetti. Teknoloji Vadisi ile bilimin teknolojiye, teknolojinin ürüne dönüşeceğini söyleyen Işık, proje alanında, Ülkemiz'nin önce ulusal teknoloji üssünün kurulacağını altını çizdi.

Işık, Teknoloji Vadisi'nin, Ülkemiz'nin en çılgın projelerinden biri olduğunun altını çizerek, "Temeli atılacak Teknoloji Kenti'nden, senelik 50 milyar dolar gelir hedefleniyor" diye konuştu.

"Ülkemiz'nin en kocaman Kuluçka Merkezi, Teknoloji Vadisi'nde"

Bilişim Vadisi'nin, dünyanın yepyeni inovasyon ve Ar-Ge adreslerinden biri olacağına dikkati çeken Işık, 10 bin metrekarelik Ülkemiz'nin en kocaman Kuluçka Merkezi yakınında Vadi'nin, beynelmilel inovasyon ve teknoloji taşıma merkezleri, prototip ve test atölyeleriyle donatılacağını ifade etti.

Işık, Teknoloji Vadisi'nde tahmini 5 bin Ar-Ge firmasının bulunacağını kaydederek, şunları kaydetti:

"Bilişim Vadisi; 100 bin Ar-Ge personeline, aileleriyle beraber yaşayabilecekleri toplumsal donatılarla zenginleştirilmiş, onlarca tedarikçi, lojistik hizmet verici firmalar ile binlerce insana iş fırsatı temin edecek üretim, hizmet, istihdam ve hayat merkezi olacak. Proje, doğanın içerisinde bir,5 milyon metrekare kapalı alan ve bir milyon 250 bin metrekare büro sahası olarak tasarlandı. Vadi'deki toplumsal atmosfer de gelişmiş bir metropolden aynı olacak, tenis kortları, golf, basketbol, voleybol, futbol sahalarıyla öbür toplumsal hayat tesisleri de bulunacak. Bununla Beraber, Teknoloji Vadisi'nde istihdam edilen ailelerin çocukları amaçlı okul öncesi öğrenim, önce ve ortada öğretim müesseseleri da inşa edilecek."

"Slogan: Made from Turkey"

Proje yaşama geçirildiğinde, Ülkemiz'nin teknoloji teknolojileri imalatında bölgenin en mühim ülkelerinden biri olacağına dair Işık, "Globalleşen yeryüzünde fiziksel olarak Avrupa, Ortada Doğu, Uzak Doğu ve Afrika'yla tüm dünyayı birleştirecek bir sürü eksenli bir konumda bulunan Ülkemiz, ihracatta teknolojik ürünlerin hissesini artırmaya ve 'Made in Turkey' ürünlerinin yakınında 'Made from Turkey' sloganıyla bizzat teknolojisine dayalı mahsulleri dünya pazarına çıkarmaya aday. Gelin, hep beraber yepyeni dünyanın yepyeni anapara biribir takım, kalkınma, uygun fiyat ve toplumsal ilerleme modeli meydana gelen inovasyon ve teknoloji tabanlı büyümeyi Teknoloji Vadisi'nde yaşama geçirelim. Bu gurur tüm Ülkemiz'nin, geliyor olacak Teknoloji Vadisi'nde" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×