Bu haber 416 kez okundu.

Bilişim sektörü, Avrupa'ya açılıyor


Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği (BİSİAD) Derneği Başkanı Osman Akın, "Avrupa pazarına açılıp, Avrupa'ya tek çıkma karayolu, ardından dünyaya tek çıkma karayolu bulmak istiyoruz" diye konuştu.

Bursa Ticaret ve Endüstri Odası (BTSO) Teknoloji Konseyi Başkanı da meydana iştirak eden Akın, BTSO'da tertip eden, "Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nin Tek Mevduat ve Ticaret Merkezi Olarak Sunduğu Fırsatlar" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, teknoloji veya yazılımın, yalnızca bilişimcilerin sorunu değil, ülkenin ulusal sorunu meydana geldiğini ifade etti.

Akın, bunun için nazaran Ülkemiz'de bilişimin anlaşılamayan tek mesele meydana geldiğini belirterek, "Dünyanın en kocaman 5 markasından 4'ü teknoloji markasıdır, tek içecek markası haricinde öbür 5 markadan 4'ü teknoloji sektöründedir. Apple bu sabah rekorlar kırıyor, 700 milyar dolar değerinde büyüklüğüyle. Fakat halen biz bu ülkede teknoloji bakanlığının olmamasını konuşuyoruz. Bilişimin tek ulusal mesele meydana geldiğini da halen anlayamıyoruz. Halen kilo ile ölçülen ürünlerin ihracatının mühim meydana geldiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Bu yüzden bilişimciler amaçlı ülke dışı pazarların tek çıkma kapısı olabileceğine dikkati çeken Akın, program, teknoloji piyasasının bu sabah "üretememe" diye tek probleminin olmadığını vurguladı.

Akın, bilişimin bilhassa program tarafının, kocaman tek imalat potansiyeline sahip meydana geldiğini ifade ederek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

"Biz yeryüzünde üretilen her çeşitli teknolojiyi üretebilecek kapasiteye sahibiz. Üstelik Bursa'da 18 ülkeye program ihracatı yapan azalarımız var. Ülkemiz'de yurt dışından geliyor olacak yazılımların önünü keserek, bu ülkeye her sene milyonlarca dolar tasarruf sağlatan şirketlerimiz var. Bunların bazıları da Bursa merkezde ve Ülkemiz genelinde iş yapan şirketler ama maalesef biz bu mahsulleri talep ettiğimiz ölçekte satamıyoruz. Yurt dışından iştirak eden tek yazılımın fakat onda biri ücretine ürünlerimizi satabiliyoruz. Oysa biz oraya gitsek, 2, 3 üstelik 4 katına ürünlerimizi satar vaziyette olacağız. Avrupa pazarına açılıp, Avrupa'ya tek çıkma karayolu, ardından dünyaya tek çıkma karayolu bulmak istiyoruz."

"Sanal alemde tek sürü oldukça başarılı olmuş firmalar var"

Bilişimin bununla birlikte dünyanın en katma kımetli ürünü olduğuna dair Akın, şunları kaydetti:

"Bugün endüstri kapsamında tek şahsiyet istihdam amaçlı 80 bin dolar mevduat yapacaksınız, bunda da 50 bin dolar katma ölçüt elde ediyorsunuz. Bilişimde ise 7 bin dolar değerinde yatırımla 35 bin dolar değerinde katma ölçüt elde ediyorsunuz. Son Olarak 10 bin metrekare fabrikası meydana iştirak eden tek koltuk düşünün, bilişimde bunun karşılığı aşağı yukarıya bin metrekare. İçinde 500 işçisi meydana iştirak eden tek fabrika düşünün, bilişimde bunun karşılığı aşağı yukarıya 100 birey veya 60-70 birey diyebilirim. Üstelik ölçekleri büyüttüğünüz zaman 10 binlerce insanın çalışarak ürettiği katma değerleri, bilişimde yalnızca yüzlerce insanla üretebilirsiniz. Bunun yeryüzünde örneği Microsoft, Google benzeri firmalar. Ama Ülkemiz'de 'sahibinden.com', 'hepsiburada.com' benzeri şu anda sanal alemde tek sürü oldukça başarılı olmuş firmalar var."

Düsseldorf, Köln ve Essen illerinin de içerisinde bulunduğu Almanya'nın Kuzeyindeki Ren-Vestfalya Eyaleti'nin Uygun Fiyat Kalkınma Ajansı (NRW.INVEST) Ülkemiz Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya da "Avrupa Pazarlarına Çıkma Kapısı: Kuzeyindeki Ren-Vestfalya Eyaleti" başlıklı sunum yaptı.

Toplantıya, BTSO Idare Heyeti Azasi İlker Duran da katıldı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×