Bu haber 301 kez okundu.

Bakan Şimşek: Topladığımız bütün vergilerin 4'te biri eğitime


MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl eğitime 87, beş milyar liralık kaynak böldüklerini ifade ederek, "Fakat büyük ihtimal vereceğiniz yönetim kaynaklarla 90 milyar TL harcanmış olacak. Ülkemiz bütçesinin tahmini beş'te bir'i topladığımız tüm vergilerinin ise 4'te bir'i civarındadır. Başka Bir Deyişle Ülkemiz topladığı vergi gelirlerinin her 100 lirasının hemen hemen 2beş'e yakınını eğitime harcıyor" diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman'da 2 yıl önce temelini attığı Fen Lisesi'nin bu sabah açılışını gerçekleştirdi. Lisenin sınıflarını gezen Şimşek, bir öğrenim gören ile İngilizce sohbet etti, sonrasında okul bahçesine ağaç dikti. Bakanımız Şimşek, açılışta yaptığı konuşmada eğitime yapılmış olan yatırımlara değinerek, şunları söyledi:

"2015 bütçesinde eğitime 87,beş milyar TL kaynak ayırdık. Ancak büyük ihtimal vereceğiniz yönetim kaynaklarla 90 milyar TL harcanmış olacak. Ülkemiz bütçesinin tahmini beş'te bir'i topladığımız tüm vergilerinin ise 4'te bir'i civarındadır. Başka Bir Deyişle Ülkemiz topladığı vergi gelirlerinin her 100 lirasının hemen hemen 2beş'e yakınını eğitime harcıyor. Bu Ülkemiz'nin geleceğine yapılmış olan çok mühim bir yatırımdır. Başka Bir Deyişle Ülkemiz'nin temelleri hepten sağlamlaştırıyoruz, kazanımları hepten ileriye götürmeye çalışıyoruz. Hakikaten eğitime çok kocaman yatırımlar yaptık. Bu Sabah ders verici 867 bin öğretmenin 473 bin öğretmen nihai 12 senede atanmıştır. Her meydanda Ülkemiz nihai 12 senede bundan evvelki 80-90 senelik çağı katlamıştır. Yalnızca bununla yetinmemişiz, çok özel yazılımı devreye koymuşuz, özelikle vesile eşitliği sağlamak amaçlı bayan adam arasındaki eşitlik sağlamak amaçlı 'haydi kızlar okula' benzeri pekçok yazılımı başlattık. 2002 senelerinde tüm ilköğrenim öğretimlerde her 100 adam öğrenim gören başına 91 kız öğrenim gören vardı, bu sabah ilköğretimde her 100 adam öğrenim gören başına 102 kız öğrenim gören düşüyor. Dolayısı Ile öğrenim tüm kesimlerin okullaşmasını sağlayarak mühim ölçüde vesile eşitliğine ön açtık. Avrupa'da aşağı yukarı öğrenim müddeti 11 yıl, bugünün çocuklar gelecekte öğrenim ortalaması 14.4 yıl olacaktır. Bu da şu demek Ülkemiz uygarlık yarışında dünyanın en gelişmiş ülkeleri geride bırakacak. Ülkemiz esasen nihai 10 senede hayat ile arasını çabuk bir biçimde kapattı. Ülkemiz'de öğrenim kalitesi yükseliyor. Matematik'te Fen'de Ülkemiz öbür ülkelerle arayı çabuk bir biçimde kapatıyor. Bu Sabah tüm koruma güvenlik harcamaları başka bir deyişle güven, kıyı güvenlik, jandarma ve çeşit silahlı güce civarı tüm güven harcamaları ulusal öğrenim ayırdığımız harcamalarının yarısını dahi oluşturmuyor."

Bakan Şimşek, Ülkemiz'nin haber bilişim kapsamında yüklü ürünler üreteceğini ifade ederek, "Bunu yapabilmenin ön şartı sıkı öğrenim, sonrada araştırma-geliştirme inovasyondtümör. Ar-Ge ve inovasyon ile ilgili Ülkemiz çabuk bir biçimde yöntemine devam etmektedir. Bu Sabah Ülkemiz hakikaten ileri bilişim ürünlerini üretme ile ilgili çok uzaklık kat ediyor. Bu Sabah Ülkemiz'nin toplamında ihracatın kilo değeri bir dolar 60 cent'tir. Diyelim ki tahmini 160 milyar dolar içinde eşya ihraç ediyoruz, o malın aşağı yukarı kilo değeri bir dolar 60 cent. Ama bu sabah yakın dönemde Aselsan'ın temeli attığı bir çip imalat hanesinde o çiplerin ağırlığı 10 milyon dolardır. Ya Da uzaya Ülkemiz'den gönderdiğimiz uydunun ağırlığı değeri 200 bin dolardır. Ya Da Hamle helikopteri benzeri vesaire pekçok konuda Ülkemiz çoğalış haber yüklü bilişim yüklü ürünler üretiyor. Almanya'nın ya da Güney Kore'nin gelişmekte meydana gelen ileri düzeydeki ülkelerin aşağı yukarı ihracatın kilo değeri 3,beş-4,beş dolar içerisindedir. Bizimde bir.6 dolardan 3,4 dolarları yakalamamız amaçlı Fen Liselerinin olması lazım, sıkı öğrenim verilmesi lazım. Sonrada bizim Arge noktasında, İnovasyon noktasında ve ekosistem anlamında Ülkemiz'de gerektiği gerekliliği oluşturmaya devam etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Bakan Şimşek, lisenin sonrasında özel bir kolej ile İşktümör'un düzenlediği, 'Bin Genç, Bin İşveren İstihdam Buluşması Projesi'nin açılış törenlerine katıldı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×