Bu haber 66 kez okundu.

Araç sahipleri dikkat! Yaptırmayana 500 lira ceza kesilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Egzoz Gazı Emisyon Kontrol Yönetmeliği'ni yayınladı. Araçlar için 2 yılda bir egzoz gazı ölçümü yapılacak. Denetim yaptırmayan ve egzoz pulu almayan motorlu taşıt sahiplerine Çevre Kanunu gereğince 500 lira para cezası verilecek. Hususi ve devlete ait otomobiller ilk üç yaş nihayetinde ve sonradan da 2 senede bir, öteki motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve daha sonra senede bir kez egzoz gazı ölçümü yaptıracak.

Sözcü'nün haberine tarafından egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmamış olsa bile kaza, değişim, tadilat ve benzeri nedenlerle taşıt muayenesinin yenilenmesinin zaruri olduğu durumlarda egzoz gazı emisyon ölçümleri de yenilenecek. Yönetmeliğe göre, iş makineleri, traktörler, iki, üç ya da dört tekerlekli motosikletler ve mopetler, elektrikli ve hibrit elektrikli taşıtlar ile hidrojen yakıtlı taşıtlar, havaalanlarında yer alan özel kullanıma ait plakasız araçlar ile imal yılı 1979 ve öncesi meydana gelen dizel motorlu taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümüne yan tutulmayacak.

Egzoz gazı emisyon ölçüm neticesi, sınır değerlere yerinde çıkmayan araç sahibine, ölçüm raporu verilecek. Vasıta sahibi, aracının gerekli bakım, onarım ve tamiratın sonrası, 30 gün içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümünü yine yaptıracak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×