Bu haber 87 kez okundu.

ABD ile o anlaşma yeniden gündemde

Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı ’nın (TTIP) iptal edilmesinin Türkiye için yeni fırsatları beraberinde getirebileceğini söyledi. ABD Başkanı Trump ’ın Avrupa Birliği ile AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI arasında gerçekleştirilmesi tasarılanan TTIP projesine sıcak bakmadığını dile getiren Çınar, “Başkan Trump, seçim kampanyasında TTIP ’in iptal edileceğine ait seçmenlerine söz vermişti. Yeni yönetim, Trans Pacific Partnership (TPP) projesinin iptal edeceğini resmen duyurdu. TTIP ile ilgili bir resmi açıklama henüz olmasa da duyumlarımız onun da iptalinin yakın olduğu istikametinde” dedi.

Ülkemizin beynelmilel alanda daha etkin bir rol üstlenmesi hedefiyle ABD ’de gerçekleştirdiği yoğun faaliyetlerle öne çıkan Washington DC merkezli zihin kuruluşu THO ’nun konu hakkında önemli araştırmalar yaptığını söyleyen Çınar, “Türkiye ’nin TTIP projesine dahil olması için yoğun bir gayret harcadık çünkü önemli kazanımlar söz konusuydu. Ancak projenin rafa kaldırılması ülkemiz için yeni fırsatların kapısını aralayabilir. Sonraki aşamada Trump ’ın ikili hür ticaret antlaşmaları yöntemini benimseyeceğini düşünüyoruz. Bunun ilk sinyalini de İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştükten sonradan verdi. Dolayısıyla AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ile Türkiye arasında bağımsızlık ticaret antlaşması dahil ikili özel projeler gerçekleştirilmesinin de önü açıldı” diye konuştu.

“CESARETLI YATIRIMLARIN BÜTÜN ZAMANI”

Ali Çınar, ABD ’nin Meksika ile olan yıllık ticaret hacminin 500 milyar doların üzerinde olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ise ne eyvah ancak 20 milyar doların dahi aşağıda. İki ülke aralarında ticari ilişkilerin gelişmesi için fazla önemli bir potansiyelden söz edebiliriz. Türk-Amerikan ticaret ilişkilerine sektörel olarak baktığımız vakit ihracat kalemlerinin demir-çelik, doğal taş, enerji-kimya ve havacılık sektörü, bilhassa bağlı sanayi olarak sıralandığını, ithalat ayağında ise savunma sanayi, ecza-kimya ürünleri ile finans ve otomotivin öne çıktığını görüyoruz.

Türk işadamlarının artık AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’yi uzaktan mesafe olarak görmeden cesur yatırımlara imza atmalarının tam vakti. Benzer şekilde, lojistik manada Türk firmaları AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ’de fazla ciddi adımlar atmış durumda. Bilhassa teknoloji başlığı altında imalat teknolojisi, biyoteknoloji, bilişim ve yazılım sahalarında büyük fırsatlar var. Kesin eyaletler, Türkiye dahil birçok tanıdık olmayan ülkeden gelen yatırımcıya vergi muafiyeti ve toprak tahsisi dahil birçok cazip fırsat takdim ediyor.”

“7-8 MİLYON NÜFUSLU ÜLKELER BAŞARIYORSA TÜRKİYE DE BAŞARABİLİR”

Türk işadamlarının yasal süreci iyi bile bile, pazar ve karşı taraf analizini doğru yaparak, gerek doğrudan doğruya gerekse kuvvetli ortaklarla ABD pazarında çalışabileceklerini söyleyen Çınar, “7-8 milyon nüfuslu ülkelerin ABD ’deki başarılı ticaret hamlelerine bakınca, ehemmiyetli reformların yapıldığı ve büyük adımların atıldığı Türkiye ’mizin başarılı olamaması için hiçbir sebep yok. Hesaplı ve bölgesel manada güçlü meydana gelen Türkiye ’nin dışa karşın ticari yatırım ve adımları yiğitçe atmayı sürdürmesi, bizlerin de elini çok güçlendirecektir. Biz THO olarak, uzman kadromuzla Washington DC ’de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla, Türkiye ’nin idareli manada kuvvetli olduğunu ve bir hayli tanıdık olmayan yatırımcıya ev sahipliği yaptığını daimi vurguluyoruz” diye konuştu.

TTIP ’nin iptali ile Türkiye-AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI idareli ilişkilerinde yeni bir dönem başlayabilir

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×