Bu haber 132 kez okundu.

15 milyar dolara el sıkıştılar!

Toplam 15 milyar dolarlık bir alışveriş olacak satın alma işleminin ardından ABD'li Intel, otonom otomobil teknolojisinin en büyük oyuncusu haline gelecek. Şirket böylece 80 ’li ve 90 ’lı senelerde PC pazarına sağladığı işlemcilerle dünya deviyken, mobil devrimi kaçırarak yaptığı hatayı tekrarlamamayı ve otonom araba devriminde en tekrar önlem alarak piyasadaki en kuvvetli oyuncu olmayı hedefliyor.

SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ SAĞLIYOR

İsrailli Mobileye, Tesla ’dan Google ’a, Volkswagen veya Mercedes ’cilt Toyota ’ya kadar çok sayıda araba ve teknoloji şirketine, otonom sürüş teknolojileri sağlıyor. Yüzbinlerce Tesla otomobili kadar, piyasada halihazırda test edilen otonom otomobillerin büyük çoğunluğu da Mobileye ’ın otonom sürüş sensörleriyle hareket edebiliyor.

Dolayısıyla, üstüne lisanslanmış bu teknolojilerle Mobileye ’ın Intel ’e geçmesi, artık otonom sürüş teknolojisine sahip otomobil üretmek isteyen her firmanın Intel ’in kapısını çalacağı anlamına geliyor.

BORSA DEĞERI 10.5 MİLYAR DOLAR

Mobileye ’ın şimdi borsadaki değeri 10.5 milyar dolar. Intel ’in ise şirketi satın almak konusundaki tutkusunun, Mobileye ’a değerinden takriben yüzde 50 henüz pozitif layık ödediğini gösteriyor. İsrailli Mobileye, otonom araçlar için önem taşıyan araba sensörleri üretiminde söz sahibi bulunuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×