Bu haber 96 kez okundu.

The Times gazetesinden Hollanda Başbakanı'na eleştiri

BBC Türkçe'nin haberine kadar; Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik krizi başyazısında işleyen The Times gazetesi Türkiye ve Hollanda arasındaki gerilimin hakaretlerin edildiği bir noktaya geldiğini belirtti. Bruno Waterfield ve Adam Sage imzalı makalede, "Hollanda'daki genel seçimde fazla sağın yükselişi asıl cereyan partilerin manevralarıyla engellenemez" ifadeleri yer aldı.

"PERVASIZCA YAPTIĞI SALDIRI, ITIBAR KAZANDIRDI"

"Muhafazakâr Hollanda Başbakanı Mark Rutte, seçime birkaç gün kala fazla sağcı Geert Wilders'e olan desteği dağıtmayı hedefliyordu. İki siyasetçinin partileri başa baş bir yarış içinde. Üzücü bir şekilde, Türklere sert davranabileceğini uygulamak isteyen Rutte, dikkatsizce hamlesi nedeniyle Wilders'in kampanyalarına haysiyet sağlamış oldu."

Bakan Schengen ülkelerine de giremeyecek iddiasına yanıt geldi: EngelleyemezlerBakan Schengen ülkelerine de giremeyecek iddiasına yanıt geldi: Engelleyemezler'Bakan Schengen ülkelerine de giremeyecek' iddiasına cevap geldi: Engelleyemezler

Gazetenin muhabirlerinden Hannah Lucinda Smith ise, "Avrupa'daki Türkler Erdoğan'ın zaferi için önemli" başlıklı yazısında referandumun "94 senelik Türkiye tarihindeki en büyük devrimi" gerçekleştirmeyi amaçladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa'ya gelen o kadar çok Türk, 20'nci asrın ikinci yarısında bugün Erdoğan'ın partisinin kalesi olan yoksul ve tutucu bölgelerden geldi. Çoğu yaşadıkları ülkeye entegre olmadı ve Türkiye modernleşirken daha önceki ananelerine devam ettiler.

İronik bir şekilde Türkiye yasalarına kadar politikacıların yurtdışında propaganda yapması yasaklanmış. Fakat çoğu parti bu yasaya uymuyor."

Popülizm bu iştePopülizm bu iştePopülizm bu işte

POPÜLİST RETORİK ARTTI

Hollanda ’daki ‘Müslüman sayısını sınırlı alıkoyma ’ vaadiyle Özgürlükler Partisi ’ni (PVV) kuran Wilders, Kuran ’ı yasaklayacağını, cami ve mülteci merkezlerini kapayacağını, Hollanda ’yı Avrupa Birliği ’nden çıkaracağını söylüyor. Yakın vakte değin Wilders ’in partisi anketlerde öndeydi. Wilders ’ın ırkçı, yabancı karşıtı söylemleri sebebiyle asıl cereyan partiler de popülist retoriğe yönelerek PVV partisinden oy çalmaya çalışıyor.

Hollandaya iki nota verildi... İşte açıklamaHollandaya iki nota verildi... İşte açıklamaHollanda'ya iki nota verildi... İşte açıklama

Hollanda Başbakanı Rutte ’nin Liberal Partisi'nin son haftalarda anketlerde birinciliğe yükselmesi de bu popülist tonuna bağlanıyor. Rutte, gazetelere ‘Kurallara uymuyorsan ülkeyi terk et ’ diye duyuru vermiş, Hollanda ’da Türkiye ’nin referandumla alakalı miting yapmasına aleyhinde meydana çıkan direktifler yapmıştı. Sonradan da uçuş yasağı geldi.

WILDERS BAŞBAKAN OLABİLİR Mİ?

Hollanda ’da 12.9 milyon seçmen bulunuyor. Ülkede çoğu Türk veyahut Faslı edinmek üzere 840 bin ile 960 bin Müslüman nüfusun yaşadığı varsayım ediliyor. Koalisyonlara meyilli seçim sistemine tarafından genel oydan yüzde 0.67 oy meydan bir parti, bir milletvekili çıkarabiliyor. Wilders ’in partisi birinci gelse de birçok parti işbirliği yapmayacağını söylediğinden, hükümette olma ihtimali öyle bulunmuyor. Rutte birinci gelirse yeni bir ortak yönetim oluşturması gerekecek. Hükümeti düzenlemek için 150 karakter parlamentoda 76 milletvekiline erişmek gerekiyor. Türkiye ile kriz işte Hollanda ’daki böyle bir arka planda gerçekleşiyor.

Bir ırkçının ipiyle kuyuya inmekBir ırkçının ipiyle kuyuya inmekBir ırkçının ipiyle kuyuya inmek

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×